Zajímavosti

Rakouská politická strana sklízí výsměch. Chlubí se v kampani českým řízkem

Rakouská politická strana sklízí výsměch. Chlubí se v kampani českým řízkem
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Sociálně demokratické straně Rakouska (SPÖ) se nelíbí počínání tamní vlády, a tak by ji ráda nahradila. Zahájila proto podzimní kampaň, za kterou sklidila posměch. Rozhodla se při ní totiž využít tradičního rakouského pokrmu, aniž by si uvědomila, že ve skutečnosti propaguje český řízek.

Na vídeňský řízek jsou Rakušané náležitě pyšní, což ví i tamní politická strana SPÖ. Ta před několika dny zahájila svou podzimní kampaň pod názvem Bez červené by to nebylo Rakousko. Jako sociálnědemokratická strana se totiž prezentuje červenou barvou.

Aby zdůraznila svou důležitost, přenesla svůj slogan právě i na rakouský národní poklad: "Bez strouhanky by to nebyl řízek." Rakousko bez sociální demokracie je tak podle ní jako řízek bez křupavého trojobalu. Jenže místo podpory za to sklidila na sociálních sítích posměch.

Jako první si lidé všimli toho, že na fotografii je vedle řízku kečup, který ale podle Rakušanů u jejich oblíbeného pokrmu nemá co dělat. Ještě více je ale zarazil původ fotografie.

Jejím zdrojem je totiž malá fotografická společnost zaměřená na focení jídel, jejíž původ je ale v České republice. Politická strana se tak (zřejmě neúmyslně) propaguje nikoliv tradičním rakouským řízkem, ale českým.

Související obsah

​Na tento úsměvný přešlap upozornila i řada rakouských médií. Například deník Der Standard uvedl, že pokus SPÖ vyvolat v lidech hřejivý pocit spojený s teplem domova skončil škodolibými posměšky. Přesto se podle něj jedná o nejchytlavější slogan kampaně. Řízek tak rozhodně lidi zaujal, jen ne způsobem, jak by si asi sociální demokraté přáli.

Někteří Rakušané se také pozastavili nad smyslem toho, proč strana oficiálně zahajuje kampaň. "Přehlédl jsem něco? Ony byly vypsány předčasné volby?" zeptal se jeden z nich pod příspěvkem SPÖ na facebooku. Parlamentní volby totiž v Rakousku proběhnou až v roce 2024.

Sociální demokracie se ale domnívá, že současný kabinet nevládne dobře, a představila proto svůj plán, jak by to dělala lépe, kdyby u moci byla ona. "Vládní politika poškozuje naši zemi," píše na svých webových stránkách.

I řízek má svůj mezinárodní den. Po světě se jich smaží mnoho druhů a některé recepty jsou opravdu zvláštní:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz