Zahraničí

Pomsta Harrymu? Král Karel III. oznámil zprávu, která prince nepotěší

Pomsta Harrymu? Král Karel III. oznámil zprávu, která prince nepotěší
Princ Harry | Zdroj: Profimedia

Vztahy v britské královské rodině jsou zřejmě opět na ostří nože. Princ Harry totiž ve čtvrtek oznámil, kdy vydá svou kontroverzní knihu. A odpověď z Velké Británie na sebe nenechala dlouho čekat. Král Karel III. jen den poté zveřejnil zprávu, která je podle expertů malou pomstou Harrymu.

Autobiografie prince Harryho s názvem Spare, v překladu Náhradník, budí obrovský rozruch už dlouho před vydáním. Zatímco fanoušci se Harryho memoárů nemohou dočkat, členové královské rodiny napjatě očekávají, co o nich Harry prozradil. Ve čtvrtek princ oznámil, že se kniha začne prodávat 10. ledna 2023. 

Britská královská rodina se ke knize veřejně nevyjadřuje. Gesto, které král Karel III. v pátek udělal, však podle mnohých mluví za vše. Na webu královské rodiny oznámil, že se stane velícím kapitánem námořní pěchoty britských ozbrojených sil, tj. Royal Marines. Jde o ceremoniální funkci, kterou v minulosti zastával právě princ Harry. Získal ji v roce 2017 po svém dědečkovi, tedy princi Philipovi. 

Královna Alžběta II. mu ale po jeho odchodu z královské rodiny všechny vojenské tituly odebrala, přestože o ně Harry velmi stál. Královna byla podle expertů toho názoru, že si nejde zvolit, co v rámci královských povinností bude dělat a co ne. Harry byl v minulosti také čestným leteckým velitelem RAF na základně Honington v Bury St. Edmunds a vrchním komodorem malých plavidel a potápěčských jednotek ve velení královského námořnictva.

Související obsah

​Zatímco někteří za královým oznámením vidí pomstu Harrymu, podle jiných jde o shodu náhod. Na pátek totiž připadá 358. výročí založení organizace. V prohlášení král uvedl, že je "mimořádně hrdý" na to, že je její ceremoniální hlavou a že jde ve stopách svého dědečka a pradědečka.

Podle britských médií je nicméně královo prohlášení překvapením. Očekávalo se totiž, že funkci převezme spíše princ William. Zprávy z paláce ale naznačují, že by takový krok mohl být požadován za zbytečně provokativní.

Podívejte se, o čem by kniha měla být:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz