Domácí

Stát pátral po spolumajiteli pozemku. Zjistil, že jím byl vyznamenaný hrdina

Stát pátral po spolumajiteli pozemku. Zjistil, že jím byl vyznamenaný hrdina
Spolumajitelem pozemku byl válečný hrdina | Zdroj: ÚZSVM

Po spolumajiteli pozemku na Hodonínsku pátrala tamní pobočka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Úředníci zjistili, že jím byl rohatecký rodák, který tragicky zemřel při službě u kanadského letectva za druhé světové války.

Hodonínský ÚZSVM se musel vypořádat s takzvaným nedostatečně identifikovaným vlastníkem jednoho z tamních zemědělských pozemků. Nakonec se podařilo vypátrat, že jím byl Pavel Bureš, vyznamenaný rohatecký rodák, který zemřel v roce 1942 v Kanadě.

Bureš se narodil v roce 1902 a ve 20. letech odešel do Kanady. Přesto ale na svou rodinu nezapomněl, a jak poznamenává facebooková stránka Zapomenutí českoslovenští hrdinové 2. odboje, až do začátku války finančně podporoval svou maminku.

V roce 1940 dobrovolně narukoval ke kanadskému letectvu a stal se mechanikem, získal hodnost seržanta. Zemřel 4. prosince 1942 po letecké havárii, kdy se s ním zřítil torpédový bombardér Bristol Beaufort. In memoriam byl vyznamenán za odbojovou činnost, o jeho životních osudech vznikla kniha Mechanikem R.C.A.F. od Pavla Vančaty.

Související obsah

​"K dispozici tak nakonec byly všechny údaje i souvislosti. Ze strany ÚZSVM pak bylo příslušným osobám sděleno, jak dále postupovat. K zahájení řízení o pozůstalosti je potřebný doklad o úmrtí, který je třeba získat od příslušného úřadu v Kanadě, kde majitel pozemku zemřel," dodal k případu ÚZSVM.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz