Zahraničí

Slováci si zvolili nové vedení krajů a obcí. Podívejte se na výsledky

Na Slovensku si lide volili nové zastoupení na obecní a krajské úrovni. O přízeň voličů usilovalo celkem 52 tisíc kandidátů.

Volební místnosti na Slovensku se otevřely v sobotu v sedm hodin ráno. Následujících 13 hodin Slováci odevzdávali své hlasy. O primátorech, starostech a zastupitelích se rozhodovalo v téměř 3 000 obcí, měst a městských částí. Dalších 76 kandidátů se chtělo stát županem v osmi krajích, 3 000 kandidátů usilovalo o 419 postů krajských zastupitelů.

Nyní už znají Slováci své nové župany. Podívejte se, kdo v kterém kraji s jakým poměrem hlasů zvítězil:
Juraj Droba (Bratislavský kraj) – 63,61 %
Jozef Viskupič (Trnavský kraj) – 38,47 %
Jaroslav Baška (Trenčínský kraj) – 67,25 %
Branislav Becík (Nitranský kraj) – 27,52 %
Erika Jurinová (Žilinský kraj) – 32,04 %
Ondrej Lunter (Banskobystrický kraj) - 47,53 %
Milan Majerský (Prešovský kraj) – 41,98 %
Rastislav Trnka (Košický kraj) – 51,31 %

Slováci si zvolili nové župany | Zdroj: tvnoviny.sk

​​Další podrobnosti ke kandidátům se dozvíte na tvnoviny.sk.

Manipulace s volebními lístky

​Portál tvnoviny.sk informoval ve čtvrtek o volebním skandálu na východě Slovenska. V Chminianských Jakubovanech u Prešova měl někdo manipulovat s hlasovacími lístky. Případ začala vyšetřovat policie.

"Když jsem přišla do práce, tak jsem viděla, že lístky jsou otevřené a že s nimi někdo manipuloval, byla tam ještě i páska," popsala pracovnice městského úřadu. Přivolaná policie zjistila, že hlasovacích lístků bylo o 300 víc, než mělo být. Obec má 2 800 obyvatel. Pro jistotu se úřad rozhodl, že hlasovací lístky speciálně označí.

V obci se také řešilo to, že jeden ze členů okrskové volební komise se vzdal členství v této komisi.

V Macově nedaleko Dunajské Stredy začali volit později, a to kvůli nesprávně vytištěným hlasovacím lístkům. Ty museli vyměnit, a tak se tam volební místnost otevřela o více než hodinu později. V nedaleké vesnici Povoda zase měli lístků nedostatek.

Související obsah

​V obci Šalov podle kandidátky na starostku měli dva lidé spolupracovat se současnou starostkou a slibovat finanční odměnu těm občanům, kteří hodí hlasovací lístek vybranému kandidátovi. Případ už vyšetřuje Národní kriminální agentura (NAKA). 

V bratislavské městské části Karlova Ves vznikla slovní rozepře mezi zapisovatelem jedné z volebních komisí a čtveřicí lidí, kteří se představili jako ruští pozorovatelé. Protože nikdo z nich neměl relevantní doklady, místnost museli ihned opustit. Jinde ale uspěli a údajně se tam vyptávali mimo jiné na počty kandidátů.  

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz