Komunální volby 2022

Nezničitelný Jiří Čunek: Vrací se jako starosta Vsetína, přitom zvítězilo ANO

Velkým překvapením skončily komunální volby ve Vsetíně. I když tam jasně zvítězilo hnutí ANO, křeslo starosty přenechalo dlouholetému senátorovi Jiřímu Čunkovi (KDU-ČSL). Ten byl přitom až na posledním místě lidovecké kandidátky.

Jiří Čunek. Bývalý ministr, místopředseda vlády, do roku 2017 starosta Vsetína, někdejší zlínský hejtman. A od roku 2006 nepřetržitě senátor.

I když jeho lidovci skončili ve Vsetíně až druzí, vrátí se do starostovské kanceláře. Na kandidátce byl jednadvacátý, preferenční hlasy ho ale vynesly až nahoru a hnutí ANO nezbylo než se s KDU-ČSL dohodnout.

"Zadat opravu a předláždění chodníku, který už tam je, to umí udělat každý, ale dělat rozvojové projekty pro budoucnost města, kraje, státu, tak to umí jenom někdo," prohlásil Čunek. "To, že jsem získal menší počet hlasů, mě samozřejmě mrzí, nicméně je to součást jednoho týmu," konstatoval dosavadní vsetínský starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).

Související obsah

"Oslovuje voliče i z jiných politických stran.. Je to svérázný politik, který má na celou řadu věcí i názory, které jsou nekomfortní, a to mu zajišťuje tu podporu," myslí si politolog Jiří Pehe.

Vítězi voleb, hnutí ANO, hrozilo, že by ho jiné strany vyšachovaly, a tak nabídlo post starosty lidovcům. "Mohlo by to být o nás bez nás, takže jsme volili to, že musíme udělat nějaký kompromis," řekl vsetínský místostarosta Pavel Bartoň (ANO).

"Myslím si, že zvolili člověka, který je zkušený. To asi převládlo," dodal Čunek.

Související obsah

Jiří Čunek zažil v politické kariéře i nepříjemné chvíle. Mluvilo se o údajné diskriminaci Romů kvůli jejich vystěhování ze Vsetína. Soudil se s bývalou sekretářkou kvůli údajnému braní úplatků, nové krajské zastupitelstvo smetlo ze stolu jeho projekt nové nemocnice ve Zlíně. Ve Vsetíně má ale dál podporu.

"Dalo by se říct, že je nezničitelný. Velmi dobře a šikovně využívá těch specifických podmínek ve Zlínském kraji," pokračoval Pehe.

"Odvedl svoji právi tak, jak uměl. Je to asi nejlepší chlap, který tady něco pro ten Vsetín udělal," hodnotí Čunka obyvatelé města.

Jiří Čunek plánuje další vítězství, za dva roky by se prý rád vrátil i do vedení Zlínského kraje.

drz, TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz