Domácí

Suroviny na výrobu cukroví zdražují. S jejich nákupem se nevyplatí otálet

Vánoční cukroví podle výrobců oproti loňsku podraží o desítky procent. Podle ekonomů se letos vyplatí upéct cukroví doma víc než kdy jindy. Na kilogramu se prý dá ušetřit i 400 korun. Jenže i suroviny jako máslo nebo mouka zdražily a tak se vyplatí koupit je co nejdřív.

Mouka meziročně zdražila o 64 procent, oleje o 50 a cukr o 41 procent. To se samozřejmě odrazí i v cenách cukroví, a to jak kupovaného, tak i doma vyráběného. "Komodity jako máslo, cukr nebo mouka, které se pro vánoční cukroví používají nejvíce, tam ten nárůst je velký. Do konce roku se počítá s tím, že ty ceny se budou dál zvyšovat," řekl ekonom Petr Studnička.

Pro ty z nás, kteří si na pečení netroufají nebo zkrátka nemají čas, je variantou koupit si cukroví už hotové. "Ještě stále vyčkáváme, jak se budou pohybovat ceny. Myslím si, že kilo cukroví bude stát minimálně tisíc korun," odhadla cukrářka Dana Polanecká.

Související obsah

Kvalita ale něco stojí. Mírně ušetřit se dá například tím, že si necháte upéct cukroví u známých. "Na zakázku peču 2 až 3 roky. Vrátila jsem se k tomu po roční pauze. Ohlasů bylo dost, takže o zákazníky zatím není nouze. Jelikož se zdražovaly ceny za suroviny, tak jsme museli také zdražit. Pohybuje se to okolo 790 korun za kilogram," přiznala hobby cukrářka Nikola.

jal, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz