Domácí

Policie varuje před falešnými e-maily. Podvodníci se vydávají za banky

Policie i peněžní ústavy varují před podvodníky, kteří posílají e-maily vypadající, jako kdyby přišly přímo z vaší banky. Obsahují ale odkaz na falešné stránky, kde lidé vyplní přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a pak přijdou o veškeré úspory. Počet podobných podvodů letos v Česku trhá rekordy.

E-mail, který má v rukou policie, je napsaný bezchybnou češtinou, má hlavičku i seriózně vypadající oslovení a na závěr končí právním poučením. A přesně kvůli takovému obalu zabral. "Přišla jsem o 295 tisíc. Odešlo to na dva různé účty," postěžovala si jedna z podvedených obětí.

E-mail obsahoval odkaz, který se tvářil jako by ho vytvořila sama banka. Žena na něj klikla v domnění, že jde o aktualizaci internetového bankovnictví. Odkaz ji ale přesměroval na stránky podvodníka, kde vyplnila citlivé přístupové údaje. Pachatel je pak použil v jejím opravdovém bankovnictví a účet zcela vyprázdnil.

Související obsah

"Měla jsem našetřeno pro sebe. Jsem na dlouhodobé neschopnosti, čeká mě asi invalidní důchod," doplnila podvedená žena. Bankovní dům, jehož jméno někdo zneužil, tvrdí, že počty podobných podvodů narůstají.

"Banka nikdy nechce po svých klientech přihlašovací údaje do internetového nebo mobilního bankovnictví," upozornil mluvčí ČSOB Patrik Madle.

"Apelujeme na občany, aby neklikali na žádné zasílané odkazy. Do internetového bankovnictví vždy vstupujte svým ověřeným způsobem," zdůraznila mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová.

Související obsah

Podvodníci zneužívají největší finanční instituce, kde je velké množství klientů. Trpělivě čekají, až jejich e-mail obdrží člověk, který má u konkrétní banky konto. A za pár vteřin je pak na účtu nula.

Počet podvodů roste extrémní rychlostí. Jen za jediný říjnový týden a jen v Královéhradeckém kraji policii oslovilo čtyřicet lidí, kteří podobným způsobem naletěli. Celkem přišli o třináct milionů korun. Peníze skončily na zahraničních účtech. V takových případech je objasněnost velice mizivá. Podle kriminalistů tak může být pachatel klidně váš soused anebo člověk, který sedí u počítače na druhém konci světa.

jal, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz