Domácí

Největší pěstitel rajčat na zimu zavírá skleníky. Nemůže si dovolit vytápění

Kvůli vysokým cenám energií mají velké problémy i farmáři, kteří pěstují plodiny ve sklenících. Mnozí z nich během zimy omezí osvětlení nebo vytápění. Největší producent cherry rajčátek v Česku je dokonce během zimy pěstovat vůbec nebude.

Rajčata na Karvinsku pěstují po celý rok už tři sezóny. Týdně sklízejí až sto tun. Tuto zimu ale poprvé vynechají. Doposud na největší farmě v Česku využívali zbytkové teplo z nedaleké elektrárny. Smlouva ale končí koncem roku.

"Mrzí nás, že letos v zimě nebudeme schopni dodávat česká cherry rajčata a že na trhu bude v zimě pouze dovoz. Elektřina totiž zdražila více než pětinásobně," zdůvodnil letošní přerušení výroby jednatel farmy Bezdínek Jiří Stodůlka.

Podobně je na tom zahrádkářství v Ostravě. Hospodaří na sto hektarech. V těchto dnech sklízejí hlavně zelí. "Je dobrá úroda, i když na jaro bylo hodně sucho. Podzimní deště v září to ale dohnaly," sdělila spolumajitelka Zahradnictví Poruba Františka Bestová.

Související obsah

Z blízké budoucnosti ale mají obavy. Ve sklenících totiž topí plynem a nevědí, jak finančně zvládnou blížící se zimu. "Skleníky se nedají zateplit a opravdu nevíme, co bude v příštím roce," obává se Bestová.

Topit budou co nejméně. Kvůli tomu zřejmě nezvládnou předpěstovat sazenice pro své zákazníky na příští rok. "Jednáme s ministerstvem, vládou a se státními orgány o případném zastropování energie, které se týká zeleniny a ovoce o snížení DPH, tak aby to bylo prodejné," slíbil předseda Agrární komory Ostravsko Vilém Tomíček.

Kromě pěstování rajčat zastavily na farmě v Dolní Lutyni vysoké ceny za energie také dokončení dalšího skleníku.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz