Zahraničí

Asteroid velký jako Burdž Chalífa se řítí k Zemi. NASA varuje před nebezpečím

Asteroid velký jako Burdž Chalífa se řítí k Zemi. NASA varuje před nebezpečím
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Rudě se na letošní Slavnost Všech svatých nerozzáří jen hřbitovy, ale možná i oběžná dráha. K naší planetě se totiž blíží asteroid velikosti dubajského mrakodrapu Burdž Chalífa. A může být potenciálně nebezpečný, upozornil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Průměr asteroid s názvem 2022 RM4 vědci odhadují na 330 až 740 metrů. Velikostí tak připomíná nejvyšší mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji. Okolo země proletí rychlostí zhruba 84 500 kilometrů v hodině, tedy asi 68násobkem rychlosti zvuku.

Vůbec nejblíž naší planetě bude rozměrné vesmírné těleso 1. listopadu, tedy na Slavnost Všech svatých, píše portál Space. Od Země ho bude dělit okolo 2,3 milionů kilometrů. Je to šestkrát větší vzdálenost než mezi Zemí a Měsícem a na vesmírné poměry je podle odborníků velmi malá.

NASA asteroid klasifikuje jako "potenciálně nebezpečný", upozornil list Sky News. Do této kategorie spadají všechny objekty, které jsou od zeměkoule daleko do 7,5 milionů kilometrů.

Související obsah

Navzdory varování amerického úřadu reálnou hrozbu asteroid nepředstavuje, uklidňuje astronom Tony Dunn. "Nebudeme v nebezpečí, ale asteroid 2022 RM4 proletí kolem Země na méně než šest lunárních vzdáleností. Pro asteroid této velikosti je to velice blízko," napsal na twitteru.

Vědci neustále hledají způsoby, jak Zemi před hrozbami z vesmíru ochránit. Třeba v září si NASA úspěšně vyzkoušela vychýlit neškodný asteroid z jeho oběžné dráhy. Srážka s některým z vesmírných těles nám ale podle expertů nehrozí přinejmenším příštích 100 let.

Sonda NASA trefila asteroid, aby ho vychýlila z oběžné dráhy (09/2022):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz