Zajímavosti

Tajný pohřeb Jiřího Menzela: Dva roky po smrti ho uložili na Vyšehradě

Tajný pohřeb Jiřího Menzela: Dva roky po smrti ho uložili na Vyšehradě
Jiří Menzel | Zdroj: Profimedia

Dlouhé dva roky čekal zesnulý režisér Jiří Menzel, až ho nejbližší vyprovodí na věčný odpočinek. Pohřeb proběhl za přísného utajení v pondělí odpoledne. Menzela uložili na pražském Vyšehradě, jeho asistentka ukázala fotky náhrobku. Ten je pro svou unikátnost nepřehlédnutelný.

"Tak Jiřík už je na Vyšehradě," oznámila na facebooku Míla Řádová, která Menzelovi přes 30 let dělala asistentku. Legendárního režiséra pohřbili po dvou letech a bezmála dvou měsících od jeho smrti v pondělí odpoledne.

Věděli o tom jen nejbližší, vdova Olga Menzelová tak alespoň částečně splnila manželovo přání. Pohřeb totiž vůbec nechtěl. "Olga po krátkém proslovu odhalila Jirkův náhrobek. Setkání rodiny, přátel a kolegů proběhlo bez slz, spíš formou happeningu. Tak, jak by se to Jirkovi líbilo," popsala Řádová.

Zazněla písnička Na shledanou od Jiřího Suchého a kromě Menzelové pronesla řeč i herečka Petra Hobzová. Vávra pak recitoval báseň.

Související obsah

"Bylo cítit vzájemné propojení přítomných, protože ho všichni měli a mají rádi. Nemohli jsme pozvat všechny, co Jirka znal. Ale nic nebrání tomu, až budete na Vyšehradě, zajít se podívat. Ten náhrobek nemůžete minout. Září na celé okolí, tak jak zářil Jiřík za svého života," pokračovala. "Mílo, děkuji," vzkázala po pohřbu Menzelová.

Náhrobek navrhl architekt David Vávra a zpracovali ho bratři Váňové s Davidem Benešem. "Jirkovi dali podobu Arnoštka z Rozmarného léta. Skleněná výplň usazená v bílém mramoru (z ostrova Brač) mění své barvy podle toho, z jakého uhlu se člověk dívá, i podle toho, zda svítí slunce nebo je pod mrakem," uvedla Řádová.

Menzel zemřel 5. září 2020 po tříletém boji se zdravotními problémy. Kvůli vážné infekci mozku musel na operaci hlavy, poté byl několik týdnů v umělém spánku a měsíce v rehabilitačních ústavech. Na sklonku života téměř nechodil na veřejnost.

Související obsah

Do povědomí mnoha generací diváků se nesmazatelně zapsal filmy jako Vesničko má středisková, Skřivánci na niti, Rozmarné léto, Na samotě u lesa, Postřižiny. Kromě filmové a divadelní režie se věnoval také hraní, diváky bavil třeba v roli štamgasta doktora Práška v seriálu Hospoda.

Žilková otevřeně o největším tajemství. Vztah a těhotenství s Jiřím Menzelem (12/2021):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz