APLIKACE TN.CZ
Zajímavosti

Cukrovkou trpí i domácí mazlíčci. Tato plemena psů a koček jsou nejohroženější

Cukrovkou trpí i domácí mazlíčci. Tato plemena psů a koček jsou nejohroženější
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Cukrovka není problémem jenom u lidí. V posledních letech totiž narůstá počet zvířecích diabetiků. Nemocí trpí každá dvoustá kočka a nevyhýbá se ani psům. Nejohroženější jsou barmské kočky, u psů zase samojedi nebo knírači.

Domácí mazlíčci se stále častěji potýkají s obezitou. Právě to odborníci v tiskové zprávě vydané u příležitosti blížícího se Světového dne diabetu, který každoročně připadá na 14. listopad, spojují s nárůstem cukrovky.

"Cukrovku většinou veterinární lékař objeví u starších, přibližně desetiletých koček, které trpí nadváhou. Nemoc se může projevovat rapidním hubnutím, protože tělo není schopné zužitkovat cukr a hladoví," upozornila veterinářka Katarína Hazuchová. Nemoc se navíc projevuje žízní a častým močením.

Kočičí cukrovka je podobná lidskému diabetu druhého typu, který se pojí s přehnaným jezením. Psům hrozí spíše cukrovka prvního typu, při které se v těle přestane tvořit inzulín. 

Související obsah

Výzkumy zároveň ukázaly, že k nemoci jsou některá plemena náchylnější. Barmským kočkám hrozí čtyřikrát více než ostatním. U psů jsou ohrožená malá plemena jako knírači a jezevčíci. Nebezpečí hrozí i samojedům. Zřídka se naopak vyskytuje diabetes například u boxerů.

"Zdá se, že příčinou není chyba jednoho konkrétního genu, ale stejně jako u lidí malé mutace na více genech," vysvětlila Hazuchová. Obecně jsou v ohrožení nejvíce kastrovaní kocouři kvůli tomu, že poté tloustnou a nekastrované feny, u kterých dochází k hormonálním změnám. 

Stejně jako u lidí se cukrovka u koček a psů léčí podáváním inzulínu. Ten se vyrábí i speciálně pro zvířata. "Zpravidla jej majitel aplikuje jednou až dvakrát denně injekčně pod kůži. Pro kočky a psy existuje nová inzulínová léčba, která sníží počet aplikovaných injekcí. Nyní se také zkoumá, zda by injekce mohly nahradit léky podávané do tlamy zvířete, což by majitelům usnadnilo léčbu," uvedla Hazuchová.

Související obsah

Podle průzkumů 30 procent koček s cukrovkou nechávají jejich vlastníci utratit. "Zejména proto, že je léčba příliš nákladná a majitel ji nechce nebo nemůže zaplatit. Kromě toho řada majitelů odmítá manipulovat s injekcemi, proto by léčba podávaná do tlamy zvířete mohla spoustě koček zachránit život," myslí si Hazuchová.

Právě u koček přitom léčbou můžou negativní projevy nemoci vymizet. Dokonce můžou jejich buňky slinivky znovu vytvářet inzulín. Je ale nutné, aby zhubly. Ideální pro to je nahradit granule konzervami, které obsahují méně sacharidů. Je potřeba zvolit takové krmivo, které obsahuje větší množství proteinu a menší sacharidů. S kočkami je také dobré si hrát nebo jim vytvořit doma překážkovou dráhu.

U psů něco takového není možné a musí se léčit po celý život. Výjimkou jsou feny, u kterých může k remisi dojít po kastraci.

Kočky přidělávají práci záchranným stanicím:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz