Ekonomika

Jurečka chce motivovat lidi k práci, chystá omezení podpory v nezaměstnanosti

Jurečka chce motivovat lidi k práci, chystá omezení podpory v nezaměstnanosti
Marian Jurečka promluvil po jednání vlády | Zdroj: TV Nova

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce navrhnout snížení nebo zkrácení podpory v nezaměstnanosti. Podle svých slov chce motivovat lidi, aby se vrátili na trh práce.

Vláda plánuje snížit či omezit podporu v nezaměstnanosti. Jurečka ve čtvrtek upřesnil svá středeční slova a řekl, jak by to mělo vypadat. Přesné parametry ale zatím nezmínil.

"Úprava podmínek podpory v nezaměstnanosti, nebude o tupých škrtech," napsal ministr na twitteru. "Zaměřím se na podmínky a na skupiny, které tuto podporu čerpají často a také na další skupiny lidí, co čerpají další sociální podporu a aktivně se s nimi nepracuje a chybí větší motivace je vrátit na trh práce," dodal ke svému vyjádření, které po zasedání Národní ekonomické rady vlády dal České televizi.

Ačkoli je v České republice nezaměstnanost ve srovnání se zbytkem Evropské unie nízká, podle ekonomky Jany Matesové jde o správný krok. "Ve chvíli, kdy česká ekonomika jde do recese, tak samozřejmě poroste počet nezaměstnaných a i za normálních okolností je to obrovský výdaj," řekla TN.cz. Těžko se podle ní hodnotí, kolik by stát ušetřil, protože vláda nezveřejnila přesné parametry změn.

Související obsah

"Z ekonomického hlediska je to všechno správně. Na našem pracovním trhu je mnohem více volných míst, než je registrovaných nezaměstnaných. Je potřeba ta místa zaplnit," poznamenala s tím, že firmy jsou nedostatkem pracovníků omezeny ve výrobě.

Ačkoli Matesová považuje rozhodnutí za správné, varovala, že některým skupinám se práce hledá těžko. "Říká se, že každý, kdo chce pracovat, může, ale to není pravda. Lidé, kterým je přes 55, velice těžko hledají práci, zrovna tak mámy samoživitelky, zkrátka kdokoli, kdo potřebuje zkrácený úvazek," upozornila. Ve využívání zkrácených úvazků je totiž Česko hluboce pod průměrem Evropské unie.

Jurečka rozmrazil politikům platy:

TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz