Domácí

Politici si od ledna polepší o desítky tisíc korun. Jurečka jim rozmrazil platy

Politici si od ledna polepší o desítky tisíc korun. Jurečka jim rozmrazil platy
Marián Jurečka | Zdroj: TV Nova

Lidé v této době šetří, kde se dá, většina otáčí každou korunu. Energetická krize a extrémní míra inflace dopadá v podstatě na každého. A vláda se tak rozhodla, že neprodlouží zmrazení platů ústavních činitelů. Politikům se zřejmě od příštího roku výrazně zvednou platy.

Platy ústavních činitelů jsou kvůli koronavirové krizi zmrazené už téměř dva roky. Výjimkou se stal letošní leden, kdy vzrostly zhruba o šest procent. Od února se však změnou zákona vrátily na loňskou úroveň.

V době, kdy celou Evropou otřásá energetická krize a vysoká inflace, která v celé řadě států zaznamenává rekordní úroveň, se však čeští politici rozhodli rozmrazit své platy.

Související obsah

​"Nebudu navrhovat další zmrazování platů. Je třeba vrátit se ke schválenému valorizačnímu postupu, který bude fungovat automaticky, abychom se každý rok nezabývali vlastními platy," uvedl pro TN.cz ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podle Jurečky byla na takovém postupu shoda napříč politickými stranami. "Na valorizační mechanismus se vážou platy všech ústavních činitelů a soudců. Další zmrazení by téměř jistě vedlo k napadení u Ústavního soudu, který by to pravděpodobně označil za protiústavní postup, jak se už jednou v minulosti stalo," dodal.

Související obsah

Krok vlády vítá třeba Unie státních zástupců České republiky. ​"Platy stoupají i jiným státním zaměstnancům, chápeme to jako návrat ke standardnímu výpočtu platů v justici, který tu fungoval dlouhodobě," konstatoval její mluvčí Ondřej Šťastný.

"Navyšovaný objem finančních prostředků pro soudce, státní zástupce a ostatní ústavní činitele činí pro rok 2023 celkem 1,16 miliardy korun. Návrh státního rozpočtu na rok 2023 s tímto výdajem již počítá," sdělil redakci TN.cz mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Plat řadového poslance by od ledna mohl vzrůst o 11 600 korun na 102 400 korun měsíčně. Premiér a předsedové Sněmovny i Senátu by místo 243 tisíc korun dostávali 274 tisíc korun plus náhrady, každý z ministrů by si přišel na 195 300 korun. Měsíční odměny soudců by pak činily 100 100 až 209 300 korun.

Jurečka plánuje zvýšit minimální mzdu. Návrh předloží vládě:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz