Naše Česko

Vědci z Brna vyvinuli unikátní metodu. Rozpozná snadno původ i kvalitu vína

Vědcům z brněnské Mendelovy univerzity se podařilo patentovat unikátní metodu rozpoznávání vína. Díky ní by mohl vzniknout malý kapesní detektor, který pozná, z jakých bobulí bylo víno vyrobeno, odkud pochází nebo to, o jakou odrůdu se jedná.

Takový vynález je snem každého milovníka vína – odrůdu by nemusel odhadovat degustací, ale analýzou. Přístroj by během chvilky zjistil, jestli je v lahvi opravdu moravský sauvignon, nebo padělek z maďarských hroznů a cukru.

"Člověk má otisk prstu a my jsme schopni udělat spektrální záznam, který je také specifický pro to dané víno," vysvětlil vedoucí laboratoře bioanalýzy Mendelovy univerzity Lukáš Nejdl.

Vědci objevili novou metodu v podstatě náhodou. Víno při pokusech ozařovali ultrafialovým světlem a zjistili, že každá odrůda degraduje trochu jinak. Změny se dají velmi přesně změřit a díky tomu vznikne jednoznačný otisk prstu.

Související obsah

​Při prvním pokusu vzali stovku lahví moravského vína a zkusili je novou metodou otestovat – výsledek potvrdil, že metoda je velmi přesná. "Podařilo se nám určit všechna vína z Moravy," pochvaluje si Nejdl.

Vědci si metodu patentovali a teď pracují na vývoji kapesního přístroje, který by mohli běžně používat vinaři, inspektoři nebo i běžní konzumenti. Potravinářská inspekce dnes používá na odhalování pančovaného vína přístroj, který zabere celou laboratoř. "Dokáže poznat kvalitu, čili jestli to víno bylo doslazeno nebo bylo naředěno," objasnil vedoucí oddělení izotových analýz potravinářské inspekce Kamil Kolář.

Cena takového zařízení je pětatřicet milionů korun. Díky nové metodě by se testování výrazně zlevnilo a stalo se běžnou součástí kontrol. "Inspekce kontroluje mezi 800 a 1000 vzorky vína ročně," prozradil mluvčí potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Kromě vína by mohli inspektoři s jedním přístrojem kontrolovat i původ všech nápojů vyrobených z ovoce.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz