Zahraničí

Velký úspěch pro českou společnost! Do Asie prodá rekordní počet letadel

Velký úspěch pro českou společnost! Do Asie prodá rekordní počet letadel
Letadlo L-410 - Ilustrační obrázek | Zdroj: Profimedia

Společnost Aircraft Industries z Kunovic na Uherskohradišťsku vyrazila se svým letadlem L-410 NG na sedmitýdenní obchodní cestu po třech kontinentech. Hned na první zastávce v Jakartě získala objednávky na víc letadel, než dodala v celém loňském roce.

Společnost Aircraft Industries na výstavě INDO Defence v indonéské Jakartě podepsala smlouvy na prodej hned 17 nových letounů L-410 NG. Uvedla to na svém facebooku. Jen pro srovnání, v loňském roce podle výroční zprávy dodala zákazníkům jen 11 letadel. Průměrně pak za období 2017–2021 exportovala 13 letadel za rok.

Prodej letadel je pro společnost významný také ze dvou dalších důvodů. Zaprvé šlo o smlouvy na prodej nejnovější verze letounu L-410 NG, která měla dosud s odbytem problém. K zákazníkům totiž z Kunovic mířily hlavně konstrukčně starší ale levnější stroje L-410 UVP-E20.

Druhým důvodem je pak region, kam letadla putují. Dosud letadla z kunovické firmy, která do jara patřila ruským majitelům, putovala hlavně do Ruska a dalších zemí bývalého sovětského svazu. To ovšem válka na Ukrajině a s tím spojené sankce prakticky znemožnily. Podle deníku E15 musel nový vlastník, státní podnik Omnipol, letos kvůli problémům s prodeji nalít do Aircraft Industries 320 milionů.

Související obsah

Novými zákazníky jsou ale společnosti z indo-pacifické oblasti, konkrétně z Papui Nové Guinei a Indonésie. Firma tak uspěla na novém trhu, kde měla zatím jen dílčí úspěchy. V roce 2017 koupila jeden stroj L-410 UVP-E20 indonéská společnost Susi Air.

"Indonésie je pro nás významným zákazníkem a jsme rádi, že zástupci zmíněných společností vyjádřili svůj zájem o nákup letounů tohoto typu. L-410 jsou zde oblíbené, neboť vynikají svojí spolehlivostí, bezpečností a schopností provozu v extrémních klimatických podmínkách," komentoval prodej letadel prezident společnosti Omnipol Jiří Podpěra. 

Letoun L-410 vyrábí společnost Aircraft Industries (dříve Let Kunovice) od roku 1969. Od té doby toto letadlo zaznamenalo mnoho úprav. Nejnovější jsou verze UVP-E20 konstrukčně z konce osmdesátých let, a značně modernizovaná verze NG, která byla pro sériovou výrobu schválena v roce 2018. Od dubna 2022 je společnost součástí skupiny Omnipol. Firma má přibližně tisíc zaměstnanců.

Záhadný let. Na Slovensku přistálo letadlo z Moskvy, letělo i přes Česko:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz