Domácí

Budoucí maminky čeká řada změn. V řadě ohledů si výrazně polepší

Maminky novorozených dětí získají v Chomutově výrazně lepší péči. Tamní nemocnice se rozhodla skoncovat s dosavadními zvyklostmi a zavádí například snídaně formou bufetu, porodní boxy nebo otisky nožiček miminek. Porodnice v Ústeckém kraji navíc projdou výraznou rekonstrukcí.

Chomutovská nemocnice přichází s vítanou změnou. Místo rohlíků s jedním plátkem šunky začne vydávat snídaně formou bufetu. Maminky si mohou vybrat, na co mají chuť a dát si tolik, kolik samy chtějí.

"Je to stoprocentně lepší. Jenom vám oznámí, že je čas snídaně a vy si vyberete, co chcete. Od jogurtů přes pečivo, po ovoce. Vy si to už jen odnesete," prozradila maminka Jana Milkovičová.

Další novinkou jsou pak porodní boxy. Soukromí je pro nastávající rodiče priorita. Nově se tak nebudou maminky navzájem rušit těsně před porodem. "To soukromí se nedá ničím vynahradit," dodala paní Jana. "Dříve tady trávily dobu dvě rodičky najednou. Teď je box pouze pro jednu," uvedla vrchní sestra Nemocnice Chomutov Veronika Hyblová.

Související obsah

Novinky se budou brzy rozšiřovat do dalších krajských nemocnic. Jejich rekonstrukce je priorita, protože některé z nich měly k modernímu vzhledu velmi daleko. Například ta v Teplicích, kde je pozůstatek socialismu poznat na každém rohu. Porodnice bude ale brzy vypadat jako hotelový pokoj. Tím seznam vylepšení zdaleka nekončí.

"Je možný poporodní bonding, který si maminky velmi vyžadují. Je možný otisk nožiček. V Děčíně je možné si před porodem nechat udělat model ještě nenarozeného miminka pomocí 3D tiskárny," řekla mluvčí Krajské zdravotní Jana Mrákotová.

Dříve bylo nemyslitelné rodit ve vybrané poloze nebo poslouchat vlastní hudbu. V zahraničí bývají podobné služby běžné. V Česku se ale do porodnic rozšiřují jen velmi pozvolna.

pv, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz