Domácí

Lidé začínají topit vším, co hoří. Mohou si však zažádat o dotaci na nový kotel

Vysoké ceny energií můžou do Česka vrátit zimní smog. Především v malých obcích je znát, že lidé topí vším, co hoří. Do ovzduší se tak dostává prach, nebezpečné škodliviny a dým. Odborníci proto chtějí rozborem zplodin zjišťovat, čím lidé topí a zkontrolovat kvalitu vzduchu. Řešením však mohou být dotace na nové kotle. Občané stále mohou získat až 140 tisíc korun.

Lidé se léta snažili zbavit kouřících komínů, které zamořují okolí. Jenže taková je dnešní realita. Do měst a obcí se vrací smog a prašnost v ovzduší narůstá. Zhoršování kvality ovzduší si už všimli také meteorologové. Měřící stanice ale mají mimo obydlená území, v listopadu proto vyrazí přímo do ulic a budou zjišťovat, co přesně domácnosti z komínů vypouští.

"Vzhledem k tomu, že došlo k výprodejům dřeva a uhlí, je pravděpodobné, že by se mohla situace zhoršit. Sledujeme hlavně benzoapyren, který je výsledkem nedokonalého spalování," řekla vedoucí oddělení kvality ovzduší Helena Plachá.

Související obsah

Na Ostravsku už například místní hejtman upozorňoval obyvatele, aby se nevraceli k takzvaným ostravským tornádům. "Jde o plastové láhve, které lidé naplní pilinami, zalijí olejem a ty zapálí. Hrozí nám další zhoršení ovzduší, protože občané mají tendenci spalovat vše, co se dá," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

V českých domácnostech je stále čtvrt milionu nejstarších typů kotlů, které umožňují spalování čehokoli. Používat se můžou ještě dva roky. Řešením by však mohly být nové kotle, na něž lidé mohou získat dotaci až 140 tisíc korun.

Související obsah

O peníze je možné žádat v rámci programu Nová zelená úsporám. Díky tomu je možné pořídit systém vytápění s relativně vysokou pořizovací cenou za polovinu. "Žádat o dotaci na tepelné čerpadlo mohou majitelé nebo spolumajitelé rodinných domů a také majitelé bytových jednotek. Dotace zahrnuje až polovinu nákladů, maximálně jde o 140 tisíc korun," sdělila mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová.

Oproti takzvaným kotlíkovým dotacím mohou peníze získat občané bez ohledu na výši příjmů. Pravidlem ale zůstává, že žadatel musí mít jako hlavní zdroj vytápění kotel horší než 3. třídy na tuhá paliva, což jsou například kamna na dřevo nebo elektrické topení.

Podívejte se, čím chtějí lidé začít topit kvůli zvyšujícím se cenám energií:

eska, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz