Domácí

Konec dvoudenního hlasování ve volbách. Ministerstvo představilo nový zákon

Konec dvoudenního hlasování ve volbách. Ministerstvo představilo nový zákon
Ilustrační snímek | Zdroj: TV Nova

Ministerstvo vnitra představilo nový volební zákon. Mezi hlavní novinky patří jednodenní volby a jednodušší vydávání voličských průkazů či elektronický sběr podpisů pro kandidáty.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil v pondělí návrh nového zákona o správě voleb. "Slíbili jsme, že usnadníme získávání voličských průkazů a zmodernizujeme správu voleb. Naše vláda si to ostatně dala i do programového prohlášení. Přicházíme se zákonem, který nám tento slib umožní splnit," uvedl Rakušan.

Mezi hlavní změny patří zrušení dvoudenních voleb, kdy se k urnám chodí v pátek a v sobotu. Nově by se volilo jen v pátek od 7:00 do 22:00. Podle vnitra je Česko posledním státem s podobným systémem v Evropské unii.

Zákon má dále umožnit vytvoření informačního systému správy voleb, přes který bude možné zažádat o voličský průkaz na kterémkoliv obecním úřadě či sbírat podpisy na podporu kandidatury.

Související obsah

​Dalšími novinkami jsou větší stálost senátních volebních obvodů, zafixování termínu komunálních, krajských a senátních voleb v prvním celém říjnovém týdnu či zjednodušení hlasovacích lístků pro senátní a prezidentské volby. Hlasovací lístky má nově tvořit jen jeden arch se seznamem kandidátů. Zákon by také povolil hlasování ze zahraničí i ve volbách do europarlamentu.

​Návrhem zákona se bude na svém dalším jednání zabývat vláda. "Vzhledem k tomu, že na novém informačním systému, který bude po přijetí zákona potřeba teprve vytvořit, závisí řada věcí, počítá návrh zákona s účinností (až na drobné výjimky) k 1. lednu 2026," doplnila mluvčí ministerstva Klára Dlubalová.

Podívejte se na reportáž TV Nova s aktuálním průzkumem voličských preferencí před nadcházejícími prezidentskými volbami:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz