Domácí

Prezidentské volby: Kandidátní listiny odevzdalo 21 uchazečů o Hrad

Kandidátní listiny do prezidentských voleb 2023 odevzdalo 21 lidí. Úředníci z ministerstva vnitra ještě budou ověřovat, zda všichni splnili veškeré podmínky, aby se mohli voleb zúčastnit.

Do úterních 16 hodin odevzdalo kandidátní listiny podle ministerstva vnitra 21 lidí. "Přesná jména zatím nebudeme zveřejňovat," informoval v úterý odpoledne mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Někteří kandidáti už ale jsou veřejně známí.

Úředníci budou nyní ověřovat, zda zájemci splňují veškeré podmínky pro to, aby se mohli voleb zúčastnit. "25. 11. 2022 ministerstvo vnitra vydává rozhodnutí o registraci nebo o odmítnutí kandidátní listiny. Na svých internetových stránkách informuje o kandidátech, kteří ve volbě prezidenta kandidují," uvedl resort.

V obou předcházejících přímých volbách prezidenta navrhovatelé odevzdali 20 kandidátních listin a v obou případech šlo do volebního souboje devět osobností. Všechna kola vyhrál Miloš Zeman.

Zatím si podle průzkumů i podle sázkových kanceláří nejlépe vede generál ve výslužbě Petr Pavel, za ním následuje poslanec a expremiér Andrej Babiš (ANO) a pak ekonomka Danuše Nerudová. Volební průzkumy a další informace k prezidentské volbě najdete zde na TN.cz.

Související obsah

Kdo je za vodou a kdo podporu nezískal

Kandidáti pro účast ve volbách potřebují buď minimálně 50 tisíc podpisů českých občanů, nebo 20 podpisů poslanců, nebo 10 podpisů senátorů. Petr Pavel nasbíral dle svého vyjádření více než 80 tisíc podpisů, Danuše Nerudová dokonce 100 tisíc, odevzdala ale 82 tisíc. Podnikatel Karel Diviš oznámil, že má 60 tisíc podpisů. Soukromý ombudsman Jiří Kotáb a podnikatel Tomáš Březina také již dříve uvedli, že se jim podařilo nasbírat přes 50 tisíc podpisů. Manažerka Alena Vitásková v úterý prohlásila, že se o Hrad ucházet nehodlá, protože chtěla získat 100 tisíc podpisů, což se jí nepovedlo. Pro web iROZHLAS sdělil i podnikatel Vladimír Boštík, že má dostatek podpisů. Že získal přes 50 tisíc občanů, tvrdí i Pavel Zítko.

Senátor Marek Hilšer (nez.) zase hledal podporu mezi senátory, má 14 podpisů, Andreje Babiše podpořilo 56 poslanců. Senátor Pavel Fischer (nez.) má 34 podpisů senátorů a 20 podpisů poslanců. Poslanec Jaroslav Bašta (SPD) má podpisy 20 poslanců. Lékaři a bývalému rektorovi Univerzity Karlovy Tomáši Zimovi se také podařilo získat podporu v Parlamentu. Přihlášku na vnitro odevzdala také prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová.

Předseda ČMKOS Josef Středula v úterý na sociálních sítích oznámil, že má dostatečnou podporu pro kandidaturu. "Jako jediný kandidát mám podporu jak od občanů, tak od zákonodárců. Dnes ve 13:00 jdu na ministerstvo vnitra podat oficiální kandidaturu na funkci prezidenta republiky," uvedl na sociálních sítích. Nakonec v úterý odpoledne odevzdal na ministerstvu vnitra 11 senátorských podpisů. Podnikateli Karlu Janečkovi se podařilo sesbírat kolem 73 tisíc podpisů občanů a v úterý kolem 10:00 je odevzdal na ministerstvo vnitra. Jména dalších kandidátů zatím nejsou známá a ministerstvo je nezveřejní až 25. listopadu.

Naopak komunistickému kandidátovi Josefu Skálovi se nepodařilo sehnat dostatek podpisů, a voleb se tak bude moci zúčastnit jen jako volič. "50 tisíc podpisů bylo vysokou laťkou i pro soupeře kupující je přes komerční agentury. Nám je sbírali nezištní dobrovolníci. K cíli jsme byli sice blíž než podle práskače 'zleva' (alias 'béčka TOP 09'). Až k cíli jsme však skutečně nedošli," napsal v úterním prohlášení.

Kandidáti na prezidenta využili několika mezer v zákoně. Žádný trest je za to ale nečeká. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz