Domácí

Studené bojlery představují hrozbu. Může se v nich skrývat nebezpečná nemoc

O tom, že šetření může být i nebezpečné, se přesvědčilo několik českých i slovenských domácností. Aby lidé ušetřili za topení, snížili si teplotu vody v bojlerech. Jenže ve studenějších bojlerech se daří nebezpečným bakteriím.

S blížící se zimou a vidinou drahých energií lidé šetří, kde se dá. Aby snížili náklady za vytápění, stáčejí kohoutky u topení i u bojlerů. Jenže právě v případě bojlerů představuje šetření na teple velké nebezpečí. V těch nejhorších případech může těžce onemocnět celá rodina.

Voda v bojleru ohřátém na nižší teplotu než 50 stupňů je totiž výborným prostředím pro výskyt bakterií. Zejména si v ní libuje bakterie rodu Legionella, která způsobuje obávanou legionářskou nemoc. Pro člověka je pak nebezpečná.

Související obsah

Legionářská nemoc má hned několik podob. "Může probíhat jako lehčí forma, zvaná pontiacká, která se projevuje horečkami. Možná je také plicní forma, která má velmi vážný průběh a může napadnout i další orgány," sdělila portálu tvnoviny.sk ředitelka Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví v Trenčíně Ľudmila Bučková.

Choroba se přímo mezi lidmi nešíří. K přenosu potřebuje legionářská nemoc kontaminovanou vodu. Jakmile se ale člověk nakazí, hrozí mu velmi vážný průběh. Ten může způsobit i ochrnutí, nebo dokonce úmrtí.

Legionella se v Česku i na Slovensku objevuje čím dál častěji. V Česku vykazují hygienické stanice oproti loňsku nárůst o 20 procent. Na Slovensku zase letos jen do října onemocnělo nebezpečnou nemocí 112 lidí.

Nejbezpečnější metodou, jak se před bakterií uchránit, je ohřívat vodu v bojlerech na 60 a více stupňů. Při těchto teplotách se už totiž bakterie nemnoží.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz