Zahraničí

Leží tam Kleopatra? Archeologové jsou oslněni objevem tajemného tunelu v Egyptě

Leží tam Kleopatra? Archeologové jsou oslněni objevem tajemného tunelu v Egyptě
Nálezy a vykopávky v okolí egyptského chrámu Taposiris Magna | Zdroj: Egyptské ministerstvo turismu a památek

Egyptské ministerstvo turismu a památek zveřejnilo začátkem listopadu informace o pozoruhodném nálezu v Egyptě. Pod starobylým chrámem se nachází dlouhá chodba, která podle šéfky archeologického výzkumu může být další stopou k poodhalení tajemství Kleopatřiny hrobky.

Archeologům se v Egyptě podařilo najít tunel dlouhý 1 305 metrů a dva metry vysoký, informovalo egyptské ministerstvo. Chodba leží v hloubce 13 metrů pod chrámovým komplexem Taposiris Magna nedaleko Alexandrie.

Vedoucí archeologického průzkumu Kathleen Martinezová je přesvědčená, že by chrám mohl být posledním místem odpočinku egyptské královny Kleopatry a římského vojevůdce Marca Antonia. "Musela jsem přijet do Egypta, abych viděla pozůstatky tohoto chrámu a zjistila, jestli se může jednat o ztracenou Kleopatřinu hrobku. Je to místo jako stvořené pro její hrob," uvedla pro portál Heritage Key.

Tunel je nyní v úrovni pod hladinou Středozemního moře. Propadly se i další části chrámového komplexu, některé skončily i pod vodou. A to po sérii 23 zemětřesení, které oblast postihly mezi 4. a 14. stoletím našeho letopočtu.

Související obsah

V chrámu se podařilo najít napsaná jména Kleopatry a Alexandra Velikého, stejně jako jejich sochy. Včetně těch, které zpodobňovaly egyptskou bohyni Isis. Nálezy zahrnovaly také mince, keramické nádoby a další předměty. Při vykopávkách se také podařilo odkrýt hřbitov s ostatky 16 lidí.

Kleopatra žila v letech 69 až 30 před naším letopočtem. Byla poslední z rodu Ptolemaiovců, řecké dynastie původně vzešlé z jednoho ze sedmi generálů Alexandra Velikého. Byla milenkou a vystupovala jako manželka římského vojevůdce a diktátora Gaia Julia Caesara. Měli spolu pravděpodobně jedno dítě, a to Ptolemaia XV. Kaisariona.

Po Caesarově smrti se spojila s římským vojevůdcem Marcem Antoniem, kterého si pak vzala za muže. A měli spolu tři děti. Marcus Antonius se dostal do sporu s Římem, po prohrané válce spáchala dvojice sebevraždu. Přesné místo jejich hrobů není zatím známo.

Podívejte se na snímky objeveného tunelu a dalších artefaktů:

V Turecku měli v říjnu najít hrob svatého Mikuláše:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz