Domácí

Vláda schválila strop pro výrobní cenu elektřiny, zruší i přes 10 tisíc předpisů

Vláda ve středu schválila novelu energetického zákona, která dává státu možnost nastavit maximální výši výkupní ceny energií. Navrhla také zrušit více než 10 tisíc starých nadbytečných předpisů. Většinou se jedná o vyhlášky a zákony, které jsou formálně platné, ale již nevyužívané. O půl miliardy korun pak kabinet Petra Fialy (ODS) navýšil také prostředky na výstavbu škol.

Vláda navrhla zrušit tisíce formálně platných zákonů, nařízení a vyhlášek, které jsou oficiálně platné, ale již nepoužívané. "Snažíme se zjednodušit právní řád, odstranit zbytečné předpisy," oznámil po jednání kabinetu premiér.

Mezi předpisy, které ministerstvo vnitra navrhlo zrušit, jsou zákony i vyhlášky z období od první republiky až po současnost. "V případě 6 667 předpisů jde o takzvané obsoletní předpisy, které jsou sice platné, ale reálně se neuplatňují. Dalších 3 616 předpisů už v minulosti zrušilo některé obecné ustanovení, ale v právním řádu se nadále objevovaly," upřesnil Fiala.

Zbytečnou zátěž mají nadbytečné zákony a vyhlášky představovat zejména pro systém zvaný eSbírka, který by měl v budoucnu umožnit lidem najít veškeré zákony. 

Strop pro výrobní ceny elektřiny

Vláda schválila také tržní strop pro výrobní ceny elektřiny. Strop má být různý podle výrobní technologie a nebude se týkat výrobců s výkonem do jedné MWh. Částka nad stanovený strop bude podléhat odvodu, ze kterého chce kabinet financovat kompenzace za vysoké ceny energií.

Premiér i ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) zdůraznili, že odvod nepředstavuje dvojí zdanění pro firmy, které podléhají i dani z mimořádných zisků, takzvané windfall tax.

Související obsah

Novela o sdílení místně vyrobené elektřiny

Novela o sdílení místně vyrobené elektřiny by měla podle ministerstva průmyslu a obchodu pomoci usnadnit výrobu a sdílení energie z obnovitelných zdrojů domácnostem, firmám i obcím. Díky novele bude možné veškerou vyrobenou energii sdílet mezi odběrnými místy, která budou členy energetického společenství. Už nebude nutné posílat přebytky vyrobené energie zpět do sítě.

Výstavba škol

​Došlo ale i na téma vzdělávání. O půl miliardy korun se ministři rozhodli ve středu navýšit prostředky na výstavbu škol, které chybějí zejména v prstenci okolo Prahy, ale i dalších velkých městech. "Objem peněz na výstavbu nových škol přesáhne 7,3 miliardy korun," uvedl premiér Fiala. "Vznikne 11 tisíc nových míst pro školáky," dodal.

Modernizační fond

Vláda schválila nový program Modernizačního fondu HOUSEnerg, který má pomoci spořit energie v rodinných a bytových domech. K dispozici bude zhruba 54 miliard korun, oznámil po jednání vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podívejte se na celý záznam z tiskové konference:

ded, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz