Zahraničí

Volby s vlivem na svět i šance Trumpa. Klíčový byl souboj o Pensylvánii

Výsledek amerických voleb ovlivní světové dění a zároveň hodně napoví o tom, jakou má podporu bývalý prezident Donald Trump. Velkou bitvu svedli kandidáti na senátora v klíčové Pensylvánii, výsledky byly velmi těsné.

Na jedné straně demokrat v teplákovce, na druhé republikán v dobře padnoucím obleku. Kandidáti do amerického Senátu by nemohli být odlišnější.

Zatímco republikán Mehmet Oz získal velkou oblibu i díky podpoře bývalého prezidenta Donalda Trumpa, jeho protivník John Fetterman musel bojovat s mozkovou příhodou, která ho postihla před pěti měsíci. "Měl jsem mrtvici, můj soupeř mi to neustále připomíná. Může se stát, že během debaty mi některá slova vypadnou nebo některá popletu. Bylo to vážné, ale už jsem zpět," prohlásil.

Hlavními tématy debaty nebylo Fettermanovo zdraví, ale ekonomické problémy, které Pensylvánii nejvíce zatěžují. Inflace, kriminalita, právo na potrat a v neposlední řadě také migrační politika. "John Fetterman nejenže chce otevřít hranice, ale chce také legalizovat drogy v Americe, včetně narkotik," řekl Oz.

Související obsah

Mehmet Oz, známý dříve z obrazovek jako televizní doktor, si zajistil velkou popularitu. U odborníků ale spíš získal pověst šarlatána, když se snažil léčit homosexualitu pomocí extraktu ze zelené kávy. Zvláštní pozornost si vysloužila i jeho účast na pokusech, při kterých údajně zemřely přes tři stovky psů.

"Věřím, že červená vlna ukáže svou sílu, protože Amerika toho už má dost. Jsme unavení a nemocní z toho, být unavení a nemocní. Proto tady jsem," tvrdil republikán Jared Craig. Červená, tedy republikánská, tsunami se ale nekonala. Senátorské volby v Pensylvánii totiž podle zveřejněných výsledků vyhrál demokrat John Fetterman.

"Vsadili jsme na lidi z Pensylvánie a ti nás nezklamali. A já vám na oplatku slibuji, že vás také nezklamu. Děkuji vám," prohlásil Fetterman. Přestože po republikánské tsunami není vidu ani slechu, nemělo by to nic změnit na očekávaném oznámení kandidatury Donalda Trumpa na prezidenta, které by mělo přijít příští týden.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz