Zahraničí

Šojgu nařídil vojákům vyklidit Cherson. K městu se blíží ukrajinská armáda

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve středu nařídil armádě, aby se stáhla z okupovaného Chersonu. Město je přitom pro Moskvu klíčové. Jednotky mají na východním břehu Dněpru zformovat obranu před ukrajinskými protiútoky. Šojgu to zdůvodnil ochranou životů vojáků.

Ruští vojáci opouštějí Cherson. Nařídil jim to ministr obrany Sergej Šojgu. Významné přístavní město na jihu Ukrajiny přitom dobyli už v prvních dnech invaze, kterou Moskva spustila v únoru.

Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Šojgu rozhodl na základě doporučení velitele ruských sil na Ukrajině Sergeje Surovikina. "Začněte stahovat vojáky a přijměte opatření k zajištění bezpečného přemístění personálu, výzbroje a techniky za Dněpr," prohlásil Surovikin.

Protiofenziva ukrajinských ozbrojených sil je podle Rusů v okolí Chersonu čím dál ničivější. Tvrdí, že ostřelují Kachovskou přehradu a civilní cíle. Kyjev z toho zase viní Moskvu.

Související obsah

"Za těchto podmínek je účelné zformovat obranu podél bariérové hranice řeky Dněpru," pokračoval Surovikin. "Chápu, že je to velmi nelehké rozhodnutí. Zároveň tím ale zachráníme životy našich vojáků, což je nejdůležitější," dodal.

Znovudobytí Chersonu ukrajinskými vojsky by bylo pro Rusko citelnou ztrátou. Nejsou to ani dva měsíce, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil anexi právě Chersonské oblasti, Donbasu a Záporožské oblasti, připomněl portál NPR.

Podle poradce ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka ale není přehnaný optimismus namístě. Do oblasti mají v příštích dnech dorazit další ruské jednotky.

Šojgu ohlásil konec mobilizace. Na Ukrajině už má být 82 tisíc nováčků:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz