Zajímavosti

Lidé šetří na topení. Můžou si tak ale způsobit velké problémy

Lidé šetří na topení. Můžou si tak ale způsobit velké problémy
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Rychlý růst cen energií vedl spoustu lidí k tomu, že omezili topení ve svých domovech. Mít doma o pár stupňů méně samo o sobě ničemu neškodí, ale odborníci varují před jinými problémy, které s tím souvisí.

Omezit doma topení a obléci si místo trička svetr není špatný nápad, jak ušetřit. Problém se ale podle odborníků může objevit, když lidé začnou šetřit i na jiných věcech. Jedním z velkých rizik, které s šetřením souvisí, je topení škodlivými látkami a zároveň omezení větrání. Nedostatek čerstvého vzduchu může totiž lidem způsobit zdravotní komplikace.

Profesorka environmentálního inženýrství pro budovy Catherine Noakesová varuje mimo jiné před vlhkem a plísní. Větrání bylo také jedním z účinných nástrojů v boji s pandemií covid-19. Stejně jako u jiných virových onemocnění měli lidé větší šanci se nakazit v uzavřeném prostředí bez přístupu čerstvého vzduchu.

Související obsah

​Výzkum týmu profesorky Noakesové podle deníku The Sun zjistil, že pobyt v místnosti s čerstvým vzduchem může snížit riziko nákazy covidem až o 70 procent. "Existuje tolik důkazů, že kvalita vzduchu, který dýcháme, je opravdu důležitá pro naše zdraví – a větrání je toho opravdu velkou součástí," uvedla profesorka.

Šetřit jde i s větráním

Podle vědců to ale neznamená, že je nutné mít okna otevřená pořád dokořán a platit vysoké účty. Dobrý způsob je okna otevírat přerušovaně. Například v koupelně po sprchování nebo v kuchyni po či během vaření. Do domu se tak dostane čerstvý vzduch a zároveň se razantně nezvýší účet za energii.

Dalším rizikem šetření je fakt, že Češi topí vším možným. Chystají se proto kontroly, podívejte se (11/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz