Domácí

Stanjura hledá peníze do rozpočtu. Zaměřil se na spoření, daně i penze

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce od příštího roku začít snižovat schodek státního rozpočtu. Dotkne se to většiny z nás. A to prostřednictvím nižší státní podpory například u stavebního nebo penzijního spoření. Zrušit chce také některé daňové výjimky. Odmítá ale zvyšování daně z příjmu fyzických osob.

Pomalejší růst důchodů i vyšší daně – takový je recept ekonomických poradců vlády na snižování schodku státního rozpočtu. Šéf státní kasy Stanjura chce některé z návrhů zavést už příští rok.

"Věřím, že příští rok přineseme legislativní návrhy, které půjdou tímto směrem, protože i to může přispět k lepší stabilitě české ekonomiky. Vláda se musí snažit být rozpočtově umírněná, což znamená, aby úsilí ČNB a vlády nešlo proti sobě," uvedl Stanjura.

Výsledný balík opatření má být kombinací úspor a možná i vyšších daní – třeba z nemovitostí. Ne ale daně z příjmu, kde se ODS změnám dlouhodobě brání. Vše dohromady má ušetřit jedno procento HDP – tedy asi 70 miliard korun.

"Vzhledem k tomu, že většina výdajů státního rozpočtu je daná zákonem, tak opravdu nezbývá než na tyto mandatatorní výdaje sáhnout a nebo zvyšovat daně. V úvahu připadá třeba valorizace penzí, zrušení některých státních podpor nebo v konečném důsledku omezování investic. To si myslím, že by bylo asi nejméně žádoucí," reagoval ekonom Petr Dufek.

Související obsah

​"Chceme upravit systém penzí, takže bezesporu se ta opatření budou týkat penzijního systému, ale nebude se to týkat stávajících penzistů. Určitě znáte můj postoj ke stavebnímu spoření. Je to určitě jedna z věcí, kterou budu s kolegy debatovat," uvedl Stanjura.

"Jsme si vědomi toho, že musíme snižovat deficity, musíme se dostat na lepší čísla. Peníze prostě musíme najít," uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Většinu návrhu podstatně snižující deficit státního rozpočtu by musela schválit Sněmovna. Se zvyšováním daní nebo úsporami v sociální oblasti ale nesouhlasí sněmovní opozice.

"Proč ministr financí nemluví třeba o zvednutí spotřebních daní? Daní z neřesti, tedy z tvrdého alkoholu, z tabákových výrobků. Proč nemluví o zvýšení daní z hazardu? Proč nevyužije českého předsednictví a nedotáhne ne evropské úrovni zdanění globálních firem?" kritizovala bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Podle Stanjury se Česko nemůže vyhnout debatě o zvýšení věku pro odchod do důchodu. Na úpravě důchodového systému chce hledat shodu s opozicí.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz