Počasí

Extrémní mlhy, sluníčko jen někde. Svatému Martinovi se bílý kůň zaběhl

Dnešní svatý Martin na bílém koni letos nepřijede. Počasí u nás bude mít inverzní charakter, místy si budeme užívat sluníčka a nadprůměrných teplot, jinde naopak zůstane po celý den zataženo a mlhavo. Postupně se budou zhoršovat rozptylové podmínky.

V pátek ráno budou místy mlhy, ty se ojediněle udrží po celý den, jinak bude skoro jasno až polojasno. Odpolední teploty budou při malé oblačnosti mezi 11 až 14 °C, pod nízkou oblačností kolem 7 °C. Jedna z nejstarších vzpomínek na ochlazení na svatého Martina je z roku 1076, kdy úderem 11. listopadu zamrzly řeky a začala ukrutná zima, která podle historických pramenů vydržela až do Velikonoc v následujícím roce.

Na sv. Martina bez sněhu | Zdroj: TN.cz

​Naplánujte víkend na horách

Je ideální naplánovat víkend na horách – tam bude zaručeně malá oblačnost, v nižších polohách se může ojediněle po celý den udržet zataženo s nízkou oblačností.

V sobotu bude zataženo s nízkou oblačností a mlhavo, během dne místy polojasno. Ranní teploty klesnou na 6 až 2 °C, přes den naměříme 9 až 13 °C, při nízké oblačnosti jen kolem 6 °C. V neděli bude zataženo s nízkou oblačností a mlhavo, místy polojasno. Ranní teploty 6 až 2 °C, denní pak 9 až 13 °C, při nízké oblačnosti klesnou na hodnoty kolem 6 °C.

Související obsah

A inverzní charakter počasí bude pokračovat i v první polovině příštího týdne – změnu zřejmě přinese až pátek. Dny budou psát podobný scénář, ale míst s celodenní nízkou inverzní oblačností bude přibývat.

Inverze znamená převrácení nebo zvrat

S prohlubujícím se podzimem se v předpovědích počasí stále častěji setkáváme s meteorologickými pojmy, jako je inverzní oblačnost, inverze teploty nebo samotná inverze. Při jejich vyslovení se nám vybaví mlhavé, šedivé počasí, kdy přes zataženou oblohu s nízkou oblačností nejsou i několik týdnů vidět sluneční paprsky.

Z meteorologického hlediska termín inverze označuje zvláštní vertikální rozložení teploty vzduchu.

V troposféře je běžně pozorovaný pokles teploty vzduchu o hodnotu 0,65 °C na 100 m výšky a bývá označovaný jako teplotní gradient, při inverzi je tomu ale přesně naopak. V horských oblastech při inverzi většinou bývá tepleji než v nižších polohách, a to díky teplému proudění ve vyšších vrstvách atmosféry. Inverzní charakter počasí vždy přináší rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu.

Související obsah

Na spodní hranici inverze se často vytváří inverzní oblačnost kondenzací vodní páry ve studeném vzduchu, pod kterou nedochází k promíchávání vzduchu. Tyto situace vedou ke zvyšování koncentrací škodlivin v ovzduší a vzniku smogu. Velmi často je také snížená dohlednost, a to buď mlhou, anebo kouřem.

Pokud ale inverzní charakter trvá déle, zhoršené rozptylové podmínky, způsobené zejména automobilovou dopravou a průmyslem, jsou většinou pozorovány ve všech větších městech.

Hlavním znečišťujícím prvkem jsou prachové částice. Inverze může trvat od několika dnů až po několik týdnů, ukončuje ji nejčastěji přechod studené fronty. Citlivější lidé mohou pociťovat psychické problémy.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz