Počasí

Bílé Vánoce, nebo na blátě? Odborníci řekli, jaké bude o svátcích počasí

Bílé Vánoce, nebo na blátě? Odborníci řekli, jaké bude o svátcích počasí
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Zima klepe na dveře a spolu s ní i Vánoce. Zanedlouho se všude rozezní koledy, na náměstích se otevřou trhy a svařené víno poteče proudem. Vykouzlí nám k tomu sníh tu pravou sváteční atmosféru, anebo nás čeká závěr roku na blátě? Meteorologové už na to mají odpověď!

Dlouhodobé modely ještě v říjnu naznačovaly, že atmosférické jevy La Niña a polární vír se v zimě postarají o bohatou sněhovou nadílku. Jenomže teď už je všechno jinak. Podle dat Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF) budou sněhové srážky v příštích měsících podprůměrné.

Upozornil na to odborný portál Severe Weather. "Když si vezmeme zimní období jako celek, vidíme nad Evropou podprůměrné sněhové srážky, což je vzhledem k malému množství silných teplých anomálií a dešťových srážek překvapivé," uvedli meteorologové.

Související obsah

Neznamená to však, že o Vánocích nespadne ani vločka. A zvlášť v Česku ještě nejsou sněhobílé svátky vyloučené. "V malých částech střední Evropy předpokládáme v prosinci zvýšený potenciál sněhových srážek," vysvětlili experti. Týká se to především horských oblastí v Rakousku a na Slovensku, ale i v českých pohraničních oblastech.

Vyplývá to i z nejnovějšího modelu ECMWF, podle kterého nebude v posledním měsíci ve většině Evropy sněžit téměř vůbec, ve středoevropských státech by ale mělo. "Počasí bude pod vlivem vysokotlakého systému, a tak s výjimkou střední Evropy příliš sněhu nespadne," uvedli meteorologové. Vánoční sněhovou nadílku pro střední Evropu předpovídá i Meteorologická kancelář Spojeného království (UKMO).

Období od ledna do března pak nejspíš bude na sníh chudé. Dlouhodobá předpověď se ale může ještě několikrát změnit, upozornili meteorologové.

Související obsah

Zima už se hlásí o slovo v těchto dnech. Česko zůstane přinejmenším do pátku zahaleno zejména v ranních hodinách v mlhách, denní teploty často nepřesáhnou 10 stupňů Celsia, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Od jihozápadu se bude do střední Evropy přesouvat tlaková výše. Po její přední straně přejde přes naše území ve středu slabá studená fronta. Tlaková výše se přesune ze střední Evropy k východu. V pátek bude přes naše území od západu postupovat další studená fronta, za kterou se k nám v sobotu rozšíří výběžek vyššího tlaku od jihozápadu," vysvětlil ČHMÚ.

Dagmar Honsová popsala, jaké bylo letos v Česku počasí:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz