Domácí

Úsporný tarif srazil inflaci. Cukr však zdražil o více než sto procent

Zavedení úsporného tarifu a další vládní opatření v říjnu snížily inflaci. Spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 1,4 procenta. Růst cen potravin a nealkoholických nápojů však meziročně opět zrychlil. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Inflace v říjnu meziměsíčně klesla o 1,4 procenta. "Největší vliv na vývoj cenové hladiny měla vládní úsporná opatření pro domácnosti ve formě příspěvku na energie. Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny snížily díky promítnutí úsporného tarifu do cen elektřiny a nulovému poplatku za podporované zdroje energie. Byl to jediný meziměsíční pokles cen od prosince 2020. Meziroční růst cen zpomalil na 15,1 procenta," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Meziročně spotřebitelské ceny stouply o 15,1 procenta, což je o 2,9 procentního bodu méně než v září. Toto zpomalení cenového růstu ovlivnil zejména oddíl bydlení, kde klesly ceny elektřiny o 38,2 procenta (v září naopak vzrostly o 37,8 procenta). V oddíle potravin a nealkoholických nápojů však meziroční růst cen opět zrychlil.

Související obsah

​Lidé si připlatí například za pekárenské výrobky a obiloviny, jejich ceny meziročně stouply o 29,1 procenta. V porovnání s loňským říjnem pak zdražilo i maso, a to o 26,6 procenta. Ceny vajec se meziročně zvýšily o 52,8 procenta, ovoce zdražilo o 7,6 procenta, zelenina o 24,4 procenta, a cukr dokonce o 105,4 procenta. V oddíle potravin a nealkoholických nápojů se ceny meziměsíčně zvýšily o tři procenta.

Ceny zboží v říjnu meziročně vzrostly o 16 procent, služby pak podražily o 13,4 procenta. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců v říjnu činila 13,5 procenta (v září to bylo 12,7 procenta).

Míříme do recese, přiznává Česká národní banka. Inflace bude růst dál:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz