Domácí

Češi bojují s vysokými cenami potravin. Experti řekli, jak za jídlo nejvíc ušetřit

Češi bojují s vysokými cenami potravin. Experti řekli, jak za jídlo nejvíc ušetřit
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Energetická krize a rostoucí inflace se promítly hlavně do nabídky potravin. A to jak ve velkých obchodních řetězcích, tak i v malých samoobsluhách. Domácnosti tak musí čelit neustálému zdražování. Finanční expertka prozradila, jak lze potraviny nakoupit za co nejméně peněz.

Zdražování a nedostatek financí začíná pociťovat stále více rodin, nákupy v supermarketech se tak pro ně mohou stát noční můrou. Několik zdánlivě nenápadných triků, které nezaberou moc času, však může domácnostem ušetřit spoustu peněz.

Potraviny s blížící se expirační dobou

Pokud chcete na některých potravinách ušetřit více než polovinu nákladů, zaměřte se na slevy potravin, kterým se blíží expirační doba. "Prodejci před vypršením doby spotřeby nabízí slevu až 50 procent. Akce jsou například na maso, drůbež a ryby," řekla americká poradkyně pro spotřebitele Andrea Worochová.

"Naplánujte si jídlo kolem jeho doby expirace a nakupte ho ve slevě. Následně potraviny zpracujte co nejrychleji a zbytek zamrazte na později, díky tomu se nezkazí," radí Worochová. Právě maso a další netrvanlivé potraviny mohou být nejdražší položkou v nákupech. Stejné triky je možné využít například u jogurtů.

Související obsah

Obchodní řetězce mají také tendenci své nejdražší zboží vystavovat ve výši očí, vědí totiž, že si jich zákazníci určitě všimnou a pravděpodobně si je koupí. Právě proto by se lidé měli rozhodně zaměřit i na regály, které jsou nízko, nebo naopak velmi vysoko. Právě tam se mnohdy skrývají výhodnější nabídky.

Dejte přednost méně známým značkám

Velký prostor pro šetření představují méně známé firmy. "Konzervy, těstoviny, základní potraviny jako mouka a cukr či koření jsou dobrými příklady pro to, kdy se vyplatí dát přednost neznámé značce nebo vlastní značce daného supermarketu. Potraviny jsou obvykle stejně kvalitní jako jejich známější alternativy," prozradila expertka, jejíž rady sdílí stránka GOBankingRates.

Související obsah

Věrnostní aplikace se vyplatí

Velké obchodní řetězce se snaží, aby se k nim jejich zákazníci pravidelně vraceli, právě proto začaly nabízet oboustranně výhodné věrnostní programy. Před nákupem je tak dobré se do některého z nich zaregistrovat a zkontrolovat si slevy, které obchod nabízí. Důležité je si ještě před zaplacením ověřit, že jste všechny slevy aktivovali, někdy to totiž chytré aplikace vyžadují.

A ještě důležitá rada –⁠ po skončení svátků jsou obvykle cukrovinky i další speciální zboží ohromně zlevněné. Lidé si tak mohou sladkosti či různé dekorace dopřát mnohdy až s 90procentní slevou.

Podívejte se na video, jak někteří výrobci kvůli zvyšujícím se cenám snižují kvalitu potravin:

tn.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz