Domácí

Policejní kontroly na Hradě zůstanou, a to i navzdory přání prezidenta

Česká policie ve čtvrtek doporučila, aby kontroly na Pražském hradě zůstaly. Původně je požadoval prezident Miloš Zeman. Pak ovšem názor změnil a chtěl po ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN), aby je zrušil.

Prezident Miloš Zeman požádal ve středu prostřednictvím otevřeného dopisu ministra vnitra Víta Rakušana, zda by bylo možné policejní kontroly na Hradě odvolat. "Současnou situaci, kdy jsou návštěvníci nuceni podstupovat prohlídky, i když se jdou třeba jen projít do Královské zahrady nebo Jeleního příkopu, nepovažuji za správnou a v souladu se zájmy občanů. Stejně tak již nelze déle tolerovat znehodnocení historicky cenných prostor Pražského hradu kontrolními stanovišti a zátarasy," stojí v dopise.

Celý dopis prezidenta Zemana si můžete přečíst zde:

Dopis prezidenta Zemana pro ministra vnitra Rakušana

Typ souboru: pdf Velikost: 54.44 kB

"Jsem rád, že prezident se na sklonku svého mandátu rozhodl podporovat otevřenost Pražského hradu. Já o ni usiluji po celou dobu, co jsem ve funkci ministra vnitra. Zprvu to vypadalo nadějně, pak to zhatila válka na Ukrajině… Rozhodnutí o případném zrušení kontrol na Pražském hradě je plně v kompetenci policie. Věřím, že situace doma i v zahraničí se brzy zlepší natolik, aby kontroly mohly být zrušeny," reagoval na dopis Rakušan.

Související obsah

K situaci se v úterý vyjádřilo i Policejní prezidium ČR. Kontroly na Hradě má na starosti Útvar pro ochranu prezidenta České republiky spolu s dalšími specializovanými službami policie. Ty posuzují možnosti kontroly lidí, ale řeší třeba i technické parametry zábran.

"Policie České republiky doporučila zachovat stávající bezpečnostní opatření zahrnující technické prostředky k zabránění neoprávněnému či násilnému vjezdu do areálu Pražského hradu a bezpečnostní kontroly osob na vstupu," uvedl ve čtvrtek mluvčí prezidia Jozef Bocán.

Bocán ovšem dodal, že jakmile se bezpečnostní situace zlepší, je policie ochotná své stanovisko přehodnotit: "Posouzení bezpečnostních rizik pro tento významný chráněný objekt provádí Policie České republiky v pravidelných intervalech a o výsledku vždy informuje Kancelář prezidenta republiky."

Téma rozebral bezpečnostní expert Pavel Iványi:

Policie hlídala Pražský hrad i při nedávném summitu Evropského politického společenství. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz