Zahraničí

Nečekaný problém v amerických volbách. Dva vítězové jsou mrtví

Nečekaný problém v amerických volbách. Dva vítězové jsou mrtví
Anthony DeLuca | Zdroj: Pensylvánská sněmovna reprezentantů

Při letošních volbách si do státních sněmoven Američané zvolili dva mrtvé kandidáty. V Pensylvánii se jedná o Anthonyho DeLucu, v Tennessee o Barbaru Cooperovou. V obou státech se budou muset konat další volby.

"Ačkoli nás zasáhla ztráta kongresmana Tonyho DeLucy, jsme hrdí, že voliči prokázali svou trvající důvěru v něj a jeho závazku demokratickým hodnotám tím, že ho znovu zvolili i po smrti," napsali na twitteru demokraté z pensylvánské sněmovny. Nyní se tedy ve městě Harrisburg chystají mimořádné volby, informovala stanice NBC10 Philadelphia.

Právě to mohl být cíl některých voličů. "Někteří lidé tvrdí, že voliči jsou lhostejní. Někteří určitě ano. Ostatním se ale pravděpodobně zamlouvaly mimořádné volby více než zvolení kandidátky třetí strany, která byla na hlasovacím lístku," okomentoval výsledek na twitteru novinář Charlie Wolfson.

Proti demokratovi DeLucovi se postavila pouze kandidátka zelených Queonia Livingstonová. Jelikož oblíbený pensylvánský politik zemřel v říjnu, nemohli ho nahradit. Na konci září už se totiž začaly tisknout hlasovací lístky. A poté už výměna není možná.

Související obsah

Nejedná se o jediného kandidáta, kterého letos zvolili posmrtně, upozornil magazín Newsweek. Ve státě Tennessee si do státní sněmovny zvolili Barbaru Cooperovou, která zemřela dva týdny před volbami. Porazila tak nezávislého kandidáta Michaela Portera.

Cooperová zemřela na konci října ve věku 93 let. Město Memphis a okolí reprezentovala 25 let a i tam se teď chystají mimořádné volby, ve kterých voliči vyberou jejího následovníka.

Zároveň letošní volby nejsou jediné, ve kterých vyhráli mrtví kandidáti. V texaském Palmhurstu v srpnu zvolili zemřelého starostu Ramira Rodrigueze. V roce 2020 zemřel vítěz voleb do státní sněmovny ve Wyomingu den před volbami, neměl protikandidáta, takže vyhrál.

Američané se už připravují na další volby:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz