APLIKACE TN.CZ
Zahraničí

Ať řeknu, co řeknu, zavřou mě, řekl ruský moderátor. Odmítl komentovat Cherson

Ať řeknu, co řeknu, zavřou mě, řekl ruský moderátor. Odmítl komentovat Cherson
Moderátor Andrej Norkin (vlevo) | Zdroj: Profimedia

Stažení ruských sil z ukrajinského Chersonu narazilo v Rusku na problém. Ruská státní média totiž ústup z Chersonu nemohou nijak komentovat. Ať už moderátoři s ústupem souhlasí, nebo se postaví proti němu, poruší zákon a hrozí jim vězení.

Jako ve slavném románu Hlava 22 si musel připadat ruský moderátor Andrej Norkin v televizi NTV. Když totiž ruská armáda oznámila stažení svých vojáků z ukrajinského Chersonu, nemohl Norkin tento vývoj na frontě jakkoliv komentovat. A to bez ohledu na to, co by řekl.

Ať už by se totiž Norkin vyjádřil jakkoliv, hrozilo by mu několikaleté vězení. "Pokud očekáváte, že vám vysvětlím, co si myslím o odchodu vojáků z Chersonu, pak vás zklamu. Neřeknu vám nic," řekl otevřeně Norkin.

Související obsah

Pokud by totiž schvaloval rozhodnutí armády odejít z Chersonu, podle ruského práva by to znamenalo, že souhlasí s obsazením města Ukrajinou. Podle zákona by tak podporoval narušení územní celistvosti Ruska, které Chersonskou oblast považuje za část svého území. Za takový názor by mohl být Norkin souzen.

Kdyby ústup kritizoval, pro Rusko by to správná odpověď také nebyla. "Pokud bych toto rozhodnutí nepodpořil a prohlásil, že ministerstvo obrany dělá chybu, pak veřejně zdiskredituji ozbrojené síly. Nechci jít do vězení," prohlásil Norkin.

Jeho obavy jsou opodstatněné. Rusko totiž má paragrafy, podle kterých své obyvatele stíhá na základě jejich názorů. "Je to součást trestního zákoníku. Článek 280, části 1 a 3. Zaměřil jsem se na to dnes ráno. Za obě porušení zákona hrozí několik let vězení," tvrdil Norkin.

Ukrajinci osvobodili Cherson. Ruští vojáci byli vyzvání ke kapitulaci:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz