Zajímavosti

Soud rozhodl, že jméno dítěte je nelegální. Přinutil ho změnit

Soud rozhodl, že jméno dítěte je nelegální. Přinutil ho změnit
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Nepříjemnou situaci museli řešit rodiče ze Španělska. Své dítě totiž pojmenovali Hazia, což baskicky znamená semeno. Ačkoli už se tak jmenuje v zemi 90 lidí, soud jim nařídil jméno změnit.

Podle španělských zákonů si lidé můžou dítě pojmenovat skoro jak chtějí. Zakázaných jich je jen několik. Pár si ale pojmenoval dítě Hazia, a to je problém, upozornil deník Daily Mirror.

Na seznamu totiž toto jméno není. Navíc podle soudce v baskičtině evokuje ejakulát. Děvčátko se tak bude jmenovat Zia. Jméno je totiž podle soudce podobné, ale bez sexuálních konotací, uvedl deník Diario de Sevilla.

Související obsah

Proti rozhodnutí se rodiče na začátku listopadu odvolali. Jméno totiž podle nich vybrali kvůli semínkům, ze kterých rostou rostliny. Není tedy podle nich v rozporu se zákonem, který určuje, že křestní jména nesmí být v rozporu s lidskou důstojností či ztěžovat identifikaci.

Při rozhodování soud vše konzultoval s Akademií baskického jazyka. Ta sice potvrdila, že Hazia znamená semeno a má sexuální konotace, zároveň však tvrdí, že ve Španělsku žije 90 lidí s tímto jménem. V jiných částech země totiž slovo může mít přijatelnější význam.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz