Krimi

Unikátní mapa kriminality: Podívejte se, s jakými zločiny se potýká vaše obec

Ministerstvo vnitra spustilo do plného provozu on-line mapu kriminality. Lidé z každé obce si mohou najít, co jejich sousedy nejvíc trápí. Včetně toho, jestli byl pachatel dopaden. Projekt má pomoci k prevenci. Všechny trestné činy v něm ale nenajdete.

Družec na Kladensku. Do klidné obce s tisícovkou obyvatel nejezdí policie často. Mapa kriminality ukazuje, co se stalo za poslední měsíc. "Máme tu jeden podvod a čtyři přestupky," prozradil místní starosta Zdeněk Kofent.

Ten už před časem žádal policisty z obvodního oddělení, aby ho zpětně informovali o trestné činnosti v katastru obce. Teď bude mít vše prakticky on-line. "Myslím si, že je to dobrá užitečná věc," zhodnotil.

První úroveň map slouží všem, lidé se ale nedozvědí třeba detaily činů nebo přesné místo. Rozšířený přístup je pro obce. Právě na nich často leží tíha prevence.

Související obsah

​​"Rozšiřují kamerový systém, určují, kde budou stát strážníci, kde budou asistenti prevence kriminality," nastínil manažer prevence kriminality města Liberce Lukáš Poruba.

Systém dokáže vyhodnotit, kde a kdy hrozí riziko trestného činu. A podle toho preventivně působit. K dokonalosti tuto myšlenku kdysi přivedl hollywoodský trhák s Tomem Cruisem. Policisté tam zatýkali zločince ještě před spácháním činu.

Skutečnost bude asi méně akční, v zásadě jde ale o to samé. Aby se zločin vůbec nestal. "Určitě je to cesta, jak snižovat kriminalitu. Je to výrazný nástroj, ale není samospásný," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

V mapách lze najít na 14 milionů deliktů od roku 2013. Ukazují přestupky, drobné trestné činy i ty nejzávažnější zločiny včetně vražd. Jsou ale výjimky. "Nenajdete tam trestné činy mravnostní ani činy, kdy byly oběťmi děti nebo specifické hospodářské trestné činy," upozornil policejní prezident Martin Vondrášek.

Nově do nich mohou kromě policistů přispívat svými databázemi přestupků i města a obce s rozšířenou působností. "Mapy kriminality jsou úžasný nástroj pro to koncentrovat všechny informace na jednom místě a zpřístupnit je," uvedl ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR Michal Barbořík. "Ty mapy budou velice kompletní a i v Evropě naprosto unikátní," pochvaloval si Vondrášek.

Kriminalita v Česku meziročně mírně stoupla, nevrátila se ale na úroveň před pandemií covidu. Nárůst je ovšem prudký u vražd. Těch bylo už na konci září víc než za celý loňský rok.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz