Zahraničí

Kardinál se přiznal ke zneužívání 14leté dívky. Vyšetřovat ho bude i Vatikán

Kardinál se přiznal ke zneužívání 14leté dívky. Vyšetřovat ho bude i Vatikán
Kardinál Jean-Pierre Ricard | Zdroj: Profimedia

Francouzský kardinál Jean-Pierre Ricard se začátkem tohoto týdne přiznal, že před 35 lety sexuálně zneužil 14letou dívku. Kromě státní prokuratury ho bude vyšetřovat také Vatikán. V pátek to oznámil mluvčí svatého stolce Matteo Bruni.

O pořádný skandál mezi církevními hodnostáři se počátkem tohoto týdne postaral francouzský kardinál Jean-Pierre Ricard. "Před 35 lety jsem se zachoval zavrženíhodným způsobem vůči čtrnáctileté dívce. Mé chování jí nepochybně způsobilo vážné a dlouhotrvající následky," napsal 78letý kardinál v dopise francouzským biskupům. Informoval o tom deník Le Monde.

Ricard se svého činu dopustil v 80. letech, kdy působil jako kněz v Marseille na jihovýchodě země. Podle agentury Reuters kardinál požádal o odpuštění, přičemž prohlásil, že je připravený vzdát se všech svých církevních funkcí. Případem se nyní zabývá francouzská prokuratura, která prověřuje, zda se hodnostář nedopustil podobného skutku i v pozdějších letech. Desítky let starý čin je totiž už nejspíš promlčený.

Související obsah

​Portál Fox News však upozornil, že rozhodnutí o předběžném vyšetřování zveřejnil i Vatikán. "Mohu potvrdit, že se tímto znepokojujícím případem budeme zabývat i my. V každém případě čekáme na závěry šetření státních zástupců, jejichž zjištění chceme využít. Mezitím hledáme zkušenou, nestrannou a nezávislou osobou, která povede naše vyšetřování," uvedl v pátek vatikánský mluvčí Matteo Bruni.

Katolickou církví přitom v posledních letech otřásá lavina odhalení sexuálního zneužívání hodnostáři. Za posledních 70 letech francouzští kněží sexuálně zneužili více než 200 tisíc dětí. "Momentálně se vyšetřují skutky jedenácti současných i bývalých biskupů," upřesnil předseda Francouzské biskupské konference Eric de Moulins-Beaufort.

Kardinál si odseděl rok za zneužívání dětí. Nakonec řekli, že je nevinný:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz