Zajímavosti

Bílá, Ztracený i Kabát. Český slavík 2022 má své vítěze

V sobotu večer se konala kulturní událost roku, předávání nejprestižnějších hudebních cen Český slavík. Tento ročník byl velmi speciální, protože anketa slavila 60. výročí. Českou slavicí se stala Lucie Bílá, která je rovněž absolutním vítězem celé ankety. Českého slavíka si odnesl Marek Ztracený. Zlatého slavíka získala i skupina Kabát, v kategorii Hip hop a rap pak skupina ATMO music. Objev roku 2022 je rapper s moldavskými kořeny Calin. Do Síně slávy vstoupil Jiří Suchý.

Velkolepá show, živá vystoupení nejlepších českých interpretů, pocta legendám, VIP salonek, tři velké moderátorské osobnosti a hvězdní hosté. To byl Český slavík pod taktovkou televize Nova.

Předávaní nejprestižnějších hudebních cen mohli diváci TV Nova sledovat v přímém přenosu od 20:20 na Nově. Slavnostní večer do téměř posledního puntíku plánoval jeden z nejvyhledávanějších režisérů televizních show Pepe Majeský.

"Je tam několik změn oproti minulému ročníku. Jsme v nové a větší hale, máme trochu proměněné kategorie, máme víc hudebních čísel, všeho je víc, všechno je velkolepější a to je ten hlavní rozdíl," prozradil už dříve.

Související obsah

Program slavnostního večera

Anketa letos začala velkolepou show, ve které si zazpívala i trojice moderátorů. "Kreativní producent a režisér Pepe Majeský mi zavolal, že by chtěl složit písničku ve stylu Tony Awards, a já si uvědomil, že by mě to bavilo. Úvod do každého přímého přenosu je zásadní," nastínil už dříve autor úvodní písničky Ondřej Brzobohatý.

Osvědčenou moderátorskou dvojici Ondřeje Sokola a Aleše Hámu doplnila Tereza Pergnerová. "Na mě bude backstage a doufám, že se mi podaří vytvořit dobrou náladu, budeme oslavovat a rekapitulovat. Přece jen je to jubileum," uvedla.

​V rámci slavnostního večera vystoupili všichni loňští vítězové, a to Marek Ztracený, Ewa Farna a kapela Mirai. Diváky ale potěšily i stálice české pop music, jako je Olympic nebo Jiří Korn. Vůbec poprvé v historii ankety na galavečeru zahrála skupina Lucie, která sama už v minulosti několik Slavíků získala.

Speciálním číslem pak bylo vystoupení Moniky Absolonové, Davida Pokorného a Ondřeje Hájka na počest zesnulé zpěvačky Hany Zagorové.

Související obsah

Ceny předali anebo na 60letou historii ankety zavzpomínali například Leoš Mareš, Karel Vágner, Michael Kocáb, Peter Nagy, Libor Bouček, Jan Koller, Jakub Štáfek, lovci z vědomostního pořadu Na lovu, Lucie Borhyová, Rey Koranteng, Daniel Hůlka, Dalibor Janda, Ben Cristovao, Peter Dvorský či Eva Urbanová.

Mnoho známých tváří sedělo tradičně i v publiku. "Velmi si vážím toho, že přijdou olympijští vítězové Bára Špotáková a Ester Ledecká, herecké legendy Jiřina Bohdalová nebo Karel Roden. A vlastně každý, kdo na Slavíku vystoupí, patří ke špičce ve svém oboru," neskrýval nadšení kreativní producent a režisér Pepe Majeský.

Jednotlivé kategorie a vítězové

Při sledování přímého přenosu se diváci TV Nova nejprve dozvěděli, kdo ovládl kategorii Zpěvačka. Bronzového slavíka si odnesla Eva Burešová, která skrze kamery zamávala synovi. Ke stříbrné příčce se prozpívala Ewa Farna a zlatou slavicí se stala Lucie Bílá, které cenu předal legendární herec Karel Roden. "Teď oficiálně můžu říct, že už mám více než třetinu z těch 60 cen doma, 21 Zlatých slavíků a 12 absolutních, já jsem spokojená," prohlásila.

Nejoblíbenější písní Rádia Impuls se stal Originál od Marka Ztraceného. "Je to můj malý hattrick. Chci za to moc poděkovat," pronesl zpěvák, který už získal ocenění od posluchačů potřetí. 

Bronzového slavíka v kategorii Hudební skupina získal Kryštof. Druhou příčku obsadila kapela Mirai. Zlatého slavíka vyhlásila olympijská vítězka Ester Ledecká se svým otcem – zpěvákem Jankem Ledeckým. Ocenění letělo ke Kabátům.

​V kategorii Hip hop a rap získal bronzového slavíka Marpo. Cenu za něj převzal herec, režisér a komik Jakub Kohák. Ke stříbrné příčce se prorapoval Calin. Zlatého slavíka přišel vyhlásit řezník Jiří Michal, který dělá údajně ta nejlepší jelita v Praze. Vítězem se stala skupina ATMO music. Nikdo z oceněných však nebyl v sálu.

Nepřítomný Calin se může těšit ještě z dalšího ocenění, vyhrál totiž také slavíka v kategorii Objev roku.

Bronzového slavíka v kategorii Zpěvák si převzal Richard Krajčo, na stříbrné příčce se umístil Vojtěch Dyk. Zlatého slavíka předala herečka Jiřina Bohdalová Marku Ztracenému. "Dnešní cenu bych chtěl věnovat prababičce mé přítelkyně, které je dnes 109 let," nechal se slyšet zpěvák.

Absolutní slavicí se stala Lucie Bílá. Od diváků obdržela celkem 71 519 hlasů. Letos si pořadatelé připravili novou kategorii, a to Síň slávy. Jako první do ní vstoupil legendární Jiří Suchý, uvedla ho tam jeho dlouholetá kolegyně Jitka Molavcová.

Do ankety letos přišlo rekordních 2 110 364 hlasů. Na jednoho z hlasujících čekala výhra v podobě luxusního auta.

Generálním partnerem Českého slavíka se stala Trinity Bank, která věnuje vylosovanému výherci nový, luxusní automobil Mercedes Benz GLC. Partnerem ankety je i zhotovitel cen Granát Turnov. Akademická sochařka Helena Hrabová je autorkou hlavní ceny Český slavík od roku 1996 a letos doplnila slavičí kolekci o ceny v kategoriích Objev roku, Síň slávy a Absolutní slavík. Mediálním partnerem je Rádio Impuls.

Podívejte se na páteční reportáž k Českému slavíkovi:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz