Šetří celé Česko

Češi šetří a plánují spíše chudší Vánoce. Řada lidí si ale na dárky stejně půjčí

Češi se letos na Vánocích rozhodli šetřit. Podle průzkumu plánují měně utratit jak za sváteční pohoštění, tak i vánoční dárky. Každý desátý občan si však plánuje vzít půjčku. Ekonomové ale varují, že zadlužovat se kvůli nákupům není dobré a lidé by si měli uvědomit, že smysl Vánoc nespočívá v drahých věcech.

Češi v minulých letech za vánoční dárky v průměru utratili zhruba 60 miliard korun. Letos budou Vánoce o něco chudší. Podle nejnovějšího průzkumu šetřit plánuje až šedesát procent z nás.

Místo drahé elektroniky nebo kosmetiky na nás pod stromečkem budou čekat levnější dárky, anebo ty ručně vyrobené. "Mnozí lidé omezí nákupy dárků, budou se snažit nakupovat v akcích a také se budou snažit nakupovat vouchery, aby nakoupili po Vánocích ve slevách," předpovídá hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Související obsah

​Někteří lidé už dárky nakoupili za nižší ceny během léta. Současné ceny a pocit, že pod stromečkem přece musí být zabalený dostatek dárků, ale řadu Čechů nutí vzít si půjčky. V průměru si podle statistik půjčí každý desátý dospělý.

"Před vánočními půjčkami bych chtěl varovat, ale když už se nechá někdo zlákat, tak určitě by si měl brát půjčku u renomované společnosti, u banky anebo u nějaké známé nebankovní společnosti. A vždy by se měl zaměřit na RPSN, tedy souhrn všech nákladů, který mu ta půjčka přinese," zdůrazňuje Křeček.

Ekonomové také doporučují, aby si lidé místo drahých dárků raději vzpomněli na pravé poselství Vánoc, tedy trávit čas s nejbližšími.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz