Domácí

Stát lidem zaplatí výměnu oken nebo zateplení. Jurečka řekl, koho se to týká

Lidé, kteří jsou nejvíce ohroženi energetickou chudobou, se dočkají další podpory od státu, a to v rámci programu Nová zelená úsporám Light. Ten na pondělní tiskové konferenci představil ministr práce a sociálních věcí a také životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Každá domácnost, která splní podmínky programu, bude mít nárok na dotace ve výši až 150 tisíc korun.

Nová zelená úsporám Light je nový program, který má podle ministra Jurečky cílit především na domácnosti, které jsou nejvíce zranitelné energetickou chudobou. Ministerstva práce a životního prostředí je rozdělila do tří kategorií. Jedná se zaprvé o starobní důchodce, zadruhé o invalidní důchodce ve třetím stupni a zatřetí o lidi, kteří v období od 12. září letošního roku až do podání žádosti o tento příspěvek mají nárok na příspěvek na bydlení.

Další podmínkou je, aby žadatelé byli majiteli nebo spolumajiteli nemovitosti, na které chtějí dělat úpravy, a zároveň v ní bydleli. "Soustředili jsme se na to, aby program byl opravdu jednoduchý. Žadatel tedy bude dělat jednoduchá, ale efektivní opatření, jako je zateplení fasády, stropu či střechy nebo podlahy. Dále může vyměnit okna nebo dveře," vyjmenoval Jurečka.

Související obsah

​Těmito opatřeními mohou lidé podle ministra uspořit mezi 20 až 40 % spotřeby energií. "V tuto chvíli počítáme s alokací 1,5 miliardy korun. Pokud by nestačila, jsme připraveni ji navýšit," řekl Jurečka.

Dotace stát navíc nebude vyplácet pouze zpětně. Lidé o ně mohou žádat již před realizací úprav a dostanou na ně peníze předem. "Nový program je nastaven tak, že je možné vyplatit předem zálohu. Maximální částka bude až 150 tisíc korun. Pak je samozřejmě nutné, aby bylo provedeno vyúčtování, aby ten člověk dokázal, že ta opatření provedl," vysvětlil Jurečka.

Dalším stropem je 100 % realizačních výdajů, zdůraznil na tiskové konferenci ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Pokud tedy úpravy na nemovitosti budou stát 100 tisíc korun, má dotyčná domácnost nárok na dotaci pouze do této výše. Pokud budou stát 200 tisíc korun, dotace uhradí tři čtvrtiny nákladů.

Související obsah

​Úpravy za dotace mohou lidé provést pouze na jedné nemovitosti, opatření ale mohou kombinovat. "Paušální částky umožňují kombinovat opatření na jednotlivém domě. Ideální je kombinace výměna oken + dveří nebo zateplení fasády + půdy," vysvětlil Valdman. Na realizaci opatření budou mít domácnosti podle něj až 12 měsíců.

"Lidé už teď mohou opatření realizovat a budou jim uznány náklady, pokud splní podmínky programu. Příjem žádostí a poté i vyplácení dotací se rozeběhne po 9. lednu 2023," dodal Jurečka.

Na celou tiskovou konferenci se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz