Domácí

Velká změna u nákupů přes internet. Zpřísní se pravidla pro vrácení zboží

Internetové nákupy v e-shopech budou mít od 1. ledna nová pravidla. Někteří lidé totiž zneužívali možnost odstoupení od smlouvy bez udání důvodů do 14 dnů a poškozené zboží vraceli zpět obchodníkovi. Ten jim následně musel vyplatit zpět plnou částku.

Proč si kupovat drahé vybavení, když si ho mohu koupit v e-shopu a po použití ho jednoduše vrátit a své peníze dostat zpět? Tak přesně tak uvažují stovky lidí a obchodníci kvůli nim přichází o peníze.

"Měli jsme spoustu takových případů, například u stanů nebo výbavy na kempování. Protože lidé jedou kempovat prostě jednou za pět let, tak se na to kempování vybavili v e-shopu a po týdnu potom odstoupili od smlouvy," uvedl výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.

"Někteří lidé si například nechávají na kamenné prodejny e-shopu posílat oblečení, následně se v tom oblečení vyfotí na instagram a oblečení vrátí," nastínil ekonom Štěpán Křeček.

"Mě by to nikdy nenapadlo, já bych to nikdy neudělal,“ řekl jeden z oslovených. "Teďka jdu něco vrátit, ale nepoužil jsem to. Já bych to nechal tak, jak to je, ten zákon," sdělil další.

Související obsah

Internetoví prodejci ale žádají změnu a podle odborníků k tomu mají dobrý důvod. "E-shopy se k těmto tématům nechtějí moc vyjadřovat, aby nedávali návod zákazníkům, jak lze současnou legislativu zneužívat. Nechtějí působit, jakože oni odpírají práva zákazníkům," doplnil Křeček.

Nová legislativa by měla zajistit to, že lidé už nebudou vracet internetovým prodejcům použité zboží. A pokud tak učiní, dostanou zpět nižší částku. "Pokud spotřebitel dostane sportovní obuv, tak si ji může vyzkoušet doma. Je to vlastně obdoba toho, jako když by nakupoval v kamenné prodejně. Ale už ho nemůže používat tak, že by v něm 14 dnů běhal," vysvětlil advokát Lukáš Rezek.

Nová legislativa bude také upravovat například cenotvorbu nebo slevy a rovněž to, jestli recenze uvedené u jednotlivých výrobku jsou skutečně psány člověkem, který produkt používá.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz