Domácí

Volby by vyhrálo hnutí ANO, ODS oslabila, ukázal volební model

Agentura Median vydala model, jak by v říjnu dopadly volby do Poslanecké sněmovny. Ty by podle něj jasně ovládlo hnutí ANO s více než 30 % hlasů. Druhá ODS by získala méně než polovinu.

Podle nového volebního modelu agentury Median pro volby do Poslanecké sněmovny by v říjnu jasně zvítězilo hnutí ANO s 31,5 % hlasů. Druhá by pak skončila ODS s 13,5 %, třetí SPD s 12 % a čtvrtí Piráti s 11 %. ODS oproti průzkumu ze září ztratila 2,5 %.

Sněmovní volební model - říjen 2022 | Zdroj: MEDIAN

Další strany, tedy KDU-ČSL, STAN, ČSSD a TOP 09 se pak pohybují těsně nad 5% hranicí. Je proto otázkou, zda by se do Sněmovny dostaly. 

Voleb by se podle Medianu určitě zúčastnilo 59 % oprávněných voličů, dalších 16,5 % se kloní k tomu, že by k urnám spíše zamířili. Naopak 7,5 % lidí by k urnám spíše nezamířilo a 17 % nechce jít k volbám vůbec. Téměř polovina voličů (46 %) pak už ví, kterou stranu chce volit.

Související obsah

Průzkumu se zúčastnil reprezentativní vzorek 1 005 respondentů starších 18 let. Statistická odchylka u modelu volebních preferencí je +/- 0,5 procentního bodu u malých stran a +/- 3,5 p. b. u největších stran.

Úplně jiný pohled na volební preference ale nabídla o víkendu agentura Kantar. Podle ní ANO naopak oslabuje a ODS jej dohání. ANO by získalo 26,5 % hlasů, ODS 21,5 %, KDU-ČSL ani ČSSD by se do Sněmovny nedostaly. Podle Medianu můžou být rozdíly v průzkumech dány tím, že jejich průzkum probíhal celý měsíc.

Tripartita jednala o pomoci s cenami energií. Situace se příští rok nezlepší, varují odbory:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz