Domácí

Pavel Nový dojal na obřadu Poledňákové: Pozdravuj tam nahoře Vaška a Julku

V pražských Strašnicích se v úterý rodina a veřejnost naposledy rozloučily s režisérkou a scenáristkou Marií Poledňákovou. Na smuteční obřad dorazili mimo jiné herci z jejích nesmrtelných komedií jako Pavel Nový, Jiří Bartoška či Eva Holubová. Poslali režisérce dojemné vzkazy do nebe.

S autorkou rodinných komedií, které se vepsaly do českých srdcí, se lidé v úterý rozloučili ve strašnickém krematoriu. Na smuteční obřad dorazili i bývalí kolegové zesnulé Marie Poledňákové, mezi nimi i hlavní hvězdy jejích filmů jako Pavel Nový, Nela Boudová, Eva Holubová, Vlastimil Harapes či Miroslav Etzler. 

Dorazil i herec Jiří Bartoška. "Na Marii budu vzpomínat jako na člověka, se kterým jsem strávil poměrně hodně pracovních dnů, protože jsem s ní točil Líbáš jako Bůh a Líbáš jako ďábel. Dělala mainstream na té úrovni, na které se dneska už nedělá. Takhle na ni budeme vzpomínat a rozloučíme se s ní," řekl pár okamžiků před začátkem obřadu.

Související obsah

Hold slavné české režisérce přišli vzdát lidé napříč českým filmovým světem. "Láska k životu, obrovský nadhled a obrovská moudrost. Vzpomínám na Marii tak, že měla opravdu velmi ráda herce. Zajímali ji oni jako lidé, nejen jako herci. Byla skvělá," zavzpomínala na režisérku herečka Nela Boudová.

Obřad svou řečí hned po úvodní písni zahájil filmový producent Jan Bradáč. "Nevím, jestli jste si toho všimli, ale za celá ta léta v Mariiných filmech ani jedna postava nezemře. Je to jasný záměr. Marie mi na to tehdy řekla: 'Jiným filmům to celkem i s tou smrtí funguje a jsou to dobré komedie. Ale v těch mých lidé budou hledat smrt marně. Žádná tam není a nikdy nebude, protože úplně stačí, kolik jí je všude kolem'," zavzpomínal na slova režisérky Bradáč.

Související obsah

Svými slovy dojal herec Pavel Nový, který zavzpomínal i na ostatní herce z komedie S tebou mě baví svět, kteří už pohřeb sledovali také z nebes. "Setkání s Marií bylo pro mě požehnáním. Celá její tvorba byla prozářená sluncem. Pro mě je Marie sluncem pořád a kéž nám z těch jejích filmů slunce svítí ještě dlouho. Tak díky, Marie, a pozdravuj tam, zvlášť Vaška a Julku," řekl Nový a poslal tak vzkaz i zesnulým hereckým kolegům Václavu Postráneckému a Júliovi Satinskému. 

"S vámi mě bavil svět," stojí na parte Poledňákové s odkazem na její nejslavnější komedii S tebou mě baví svět. Diváci film v anketě zvolili dokonce komedií století. Poledňáková je ale podepsaná i pod dalšími českými trháky, jako například Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, Líbáš jako Bůh a Líbáš jako ďábel nebo Jak se krotí krokodýli. 

​Legendární česká režisérka a scenáristka odešla na věčnost v úterý 8. listopadu ve věku 81 let. ​V roce 2016 Poledňákovou postihla mrtvice, od té doby ji sužovaly zdravotní problémy a stáhla se z veřejného života. Do posledních okamžiků se o režisérku staral syn Petr, který s ní i bydlel.

Na místě byl i štáb TV Nova. Podívejte se na reportáž:

Na celý pohřeb se můžete podívat zde:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz