Zahraničí

Zůstanou nákupy v Polsku výhodné? Varšava rozhodla o DPH u potravin

Zůstanou nákupy v Polsku výhodné? Varšava rozhodla o DPH u potravin
Nákupy v Polsku | Zdroj: TV Nova

Poláci učinili zásadní rozhodnutí. Od ledna tam v některých segmentech skončí snížená daň z přidané hodnoty (DPH). Nulová daň však zůstane u základních potravin, což je dobrá zpráva pro Čechy, kteří do Polska jezdí nakupovat. Podle českého ministerstva financí jde o rozhodnutí Poláků, které dále nechtělo komentovat.

V Polsku chystají změny v takzvaném protiinflačním štítu. Vláda Mateusze Morawieckého ho tam zavedla letos v únoru a původně měl platit šest měsíců. Nakonec ho prodloužila do konce roku. Nulové DPH se tak v současnosti týká základních potravin, zemního plynu a hnojiv. Snížená daň pak platí pro pohonné hmoty a pro dodávky elektřiny a tepla.

To se však bude od příštího roku měnit. Eurokomisař Paolo Gentiloni totiž Polsko už během září a října varoval, že evropská směrnice umožňuje pouze sníženou sazbu pro zemní plyn a hnojiva, nikoliv nulovou. "Pohonné hmoty navíc nemohou podléhat ani snížené dani z přidané hodnoty, a to ani dočasně. Je to v rozporu se zákony Evropské unie. V případě Polska je u motorových paliv standardní sazba DPH 23 procent," dodal. Minulý týden o tom informoval web Money.

Související obsah

​Náměstek ministra financí Artur Soboń však v pondělí oznámil, že nulové DPH na základní potraviny v zemi zůstane také v příštím roce. To jistě ocení i čeští občané, kteří jezdí nakupovat právě do Polska. Horší to však budou mít s tankováním. Pokud totiž DPH u pohonných hmot stoupne ze současných 8 procent na 23, ceny benzinu a nafty raketově stoupnou.

"Aktuálně pracujeme také na řešení segmentu cen zemního plynu, kde od ledna skončí nulové DPH. Navrhneme takový postup, který umožní malým a středním podnikům přežít toto náročné období," dodal podle portálu TVN24 Soboń.

Související obsah

​Česká vláda se ke snížení daně z přidané hodnoty u základních potravin zatím nechystá. "Jedná se o rozhodnutí Polska, zřejmě k tomu mají své důvody. My nic takového nechystáme, více to nebudeme komentovat," sdělil redakci TN.cz Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva financí.

Češi vyrážejí kvůli vysokým cenám na nákupy do Polska:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz