Domácí

Hádka o kontroly na Hradě: Policie nemá naši důvěru, uvedla kancelář prezidenta

Prezidentská kancelář v úterním prohlášení vyzvala policii, aby revidovala bezpečnostní opatření u vstupů na Pražský hrad. Kancelář také kritizuje českou policii kvůli změnám v rozhodnutí ohledně kontrol.

Na úterní tiskové konferenci Pražského hradu byly hlavním tématem policejní kontroly při vstupu do areálu. "Požadujeme, aby policie provedla důslednou revizi bezpečnostních opatření při vstupech do areálu. I když policie argumentuje, že je třeba kontroly zachovat, neznamená to automaticky, že musí být prováděny na stávajících pozicích, že musí vznikat dlouhé fronty návštěvníků nebo že vjezdy na Hrad musí hyzdit protitankové zátarasy. Pokud policie trvá na pokračování bezpečnostních prohlídek osob, je také třeba, aby o jejich potřebnosti přesvědčila občany," uvedl Hrad.

Jako problémové vidí Hrad také změny názorů policie na zabezpečení areálu, o zmírnění režimu kontrol se jednalo v roce 2021: "Tehdy se nám na krátkou dobu podařilo dosáhnout částečného vítězství a kontroly byly z plošných změněny na namátkové. To však narazilo na odpor u velení policie, a když Kancelář prezidenta republiky žádala o pokračování aspoň zmírněného režimu kontrol, policie jí nevyhověla. V momentě, kdy ale kontroly zkritizoval nastupující ministr vnitra Vít Rakušan, náhle pro policii nebyl problém kontroly zrušit úplně. Aby po krátké době policie opět změnila názor a požadovala kontroly ponechat plošně."

Související obsah

​Hrad uvedl, že kvůli tomu všemu ztratil důvěru v počínání české policie a v nastavení bezpečnostních opatření v areálu. "Zároveň vyzýváme ministra vnitra Víta Rakušana, aby se nezbavoval odpovědnosti, neschovával se za policii a v duchu svých předchozích prohlášení se aktivně zasadil o zrušení nebo změnu policejních opatření na Pražském hradě. Připomínáme mu jeho slova – 'my všichni opravdu nejsme teroristi'. Kancelář prezidenta republiky i Správa Pražského hradu nepoleví, dokud nedosáhnou rychlé a viditelné změny," uzavřel Hrad. Celé vyjádření si můžete přečíst zde.

"Útvar pro ochranu prezidenta ČR ve spolupráci s dalšími specializovanými službami nyní bezpečnostní opatření na Pražském hradě opětovně posuzuje. S výsledkem seznámíme v následujících týdnech ministra vnitra, následně Kancelář prezidenta republiky a také veřejnost," vyjádřila se v úterý k tématu policie.

Kontroly byly zavedeny v roce 2016 kvůli obavám z terorismu, ale také kvůli skupině Ztohoven, která na Pražském hradě vyvěsila místo prezidentské vlajky rudé trenky. Hrad policii v rozhodnutí o kontrolách dříve podporoval, byť s některými výhradami. Ostře se postavil také proti otevřenému dopisu senátorů, kteří na konci loňského roku požadovali ukončení kontrol.

"Nelze očekávat, že Kancelář prezidenta republiky bude vůči Policii ČR, jejíž práce si váží, postupovat jinak než konstruktivně a s pochopením pro její úkoly. Pouze v souladu a dobré spolupráci všech státních institucí je možno zajistit bezpečnost naší nejvýznamnější národní kulturní památky," uvedl letos 3. ledna v reakci na dopis senátorů Hrad.

Podívejte se na reportáž TV Nova o policejních kontrolách na Pražském hradě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz