Domácí

Divadlo kvůli kontrolám na Hradě. Zeman je nechce, podle Rakušana jsou nutné

Divadlo a nedůstojná záležitost. Tak označují komentátoři spor mezi prezidentskou kanceláří a ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) o kontroly u vstupů do areálu Hradu. Prezident je chce po letech a zároveň pár měsíců před koncem svého mandátu zrušit, podle ministra vnitra to ale bezpečnostní situace neumožňuje. Obě strany si od minulého týdne vyměňují otevřené dopisy a vzkazy na sociálních sítích.

Zátarasy, rámy, kontroly. Už od minulé středy kvůli nim po sobě Hrad a ministerstvo vnitra s policií "pořádně střílí". "Myslím, že to je úplně nedůstojná záležitost," uvedl politický komentátor Jindřich Šídlo.

Hrad kdysi po zpřísnění bezpečnostních opatření volal. Teď podle něj obtěžují návštěvníky. "Jiří Ovčáček někdy v roce 2016, kdy ty kontroly byly a lidé si na ně stěžovali, napsal, že to zajímá jen novináře a nikoho jiného. Teď po šesti letech to tedy zajímá i kancelář prezidenta," doplnil Šídlo.

Související obsah

Hrad tvrdí, že chce kontroly omezit či zrušit už dlouho. Prý to ale změnou názorů hatí sama policie a ministr vnitra. "Po těchto náhlých obratech pozbyly Kancelář prezidenta republiky i Správa Pražského hradu důvěru ve způsob, jakým jsou na Pražském hradě nastavena bezpečnostní opatření ze strany Policie ČR," uvedl Hrad. Celé vyjádření Hradu si můžete přečíst zde.

"Já také v mnohém nesouhlasím s přístupem Kanceláře prezidenta republiky, ale ctím zákony a pravidla, a totéž dělá i policie v přístupu k ostraze Pražského hradu. Snaha Miloše Zemana vybudovat si před koncem mandátu aureolu zastánce otevřenosti přichází příliš pozdě a je zcela nevěrohodná," tvrdí ministr vnitra Vít Rakušan.

Plánované rušení kontrol zhatila podle ministra vnitra ruská agrese na Ukrajině. Riziko teroristického útoku navíc nepominulo. "Při útoku proti komukoliv v areálu pražského Hradu by to mělo obrovský mediální dosah. I proto ty kontroly musí pokračovat," má jasno bezpečnostní analytik David Rožek.

Že by spor o kontroly jen tak skončil, to zatím nevypadá. Hrad už avizoval, že svůj další postup oznámí v příštích dnech. Co přesně chystá, není jasné.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz