OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Projekt Zelený hrdina vrcholí, rozloučí se představením technologie jako ze Star Wars

Celoroční cyklus Komerční banky Zelený hrdina plný inspirativních příběhů jednotlivců i firem, kteří svými aktivitami přispívají lepší budoucnosti naší planety, došel do finále. A poslední z celkem dvanácti projektů je skutečným unikátem. S tématem obnovitelné zdroje představíme technologii, která vévodila české národní expozici na světové výstavě EXPO 2021 v Dubaji a pyšní se oceněním UAE Innovates Award za nejlepší inovaci. Premiéru příběhu unikátního systému S.A.W.E.R, který proměňuje vzduch ve vodu, uvede televize Nova 21. listopadu v ranním vysílání Snídaně s Novou, další informace pak přinese pořad Víkend.

Příběh jako z filmu připomíná vznik unikátního českého vynálezu S.A.W.E.R, který dokáže ze vzduchu získat vodu a přeměnit ji na pitnou či vhodnou pro pěstování rostlin. A to pouze s využitím solární energie. Na začátku všeho byl nápad generálního komisaře českého pavilonu na Expo 2021 Jiřího Františka Potužníka sestrojit stroj, který z pouštního vzduchu vyrobí vodu. Na konci je unikátní zařízení, jenž se stalo hitem našeho národního pavilonu a zajímá se o něj celý svět.

Autonomní systém S.A.W.E.R. (Solar Air Water Earth Resource) vyvinuli vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT, kteří se rozhodli najít způsob, jak zajistit vodu i pro nejsušší místa na Zemi, kde klasické technologie kondenzující vodu prostým vychlazováním vzduchu moc nefungují, a lidé tam tak bojují s jejím nedostatkem. „Zařízení vsává do jednoho kontejneru pouštní vzduch a získává z něj molekuly vody, které zadržuje, zároveň jsou na střeše obou kontejnerů solární panely, které pro zařízení vyrábí elektřinu a ohřívají jeden zásobník teplé vody. Když máte přívod elektrické energie, stačí vám pouze jeden kontejner,“ prozrazuje princip fungování vynálezu profesor Tomáš Matuška, duchovní otec projektu, který má v ČVUT vývoj systému na starosti. 

První prototypová jednotka byla testována v roce 2018 ve speciální klimatické komoře simulující pouštní podmínky. K prototypu připojili vědci z UCEEB také mineralizační jednotku upravující destilovanou vodu na pitnou. „Náš systém vyrábí destilovanou vodu, která se dá pro nás lépe uchovávat, ale pro další použití je třeba ji upravit,“ vysvětluje profesor Matuška a doplňuje: „Pro závlahu rostlin ji o živiny obohacuje fotobioreaktor Botanického ústavu AV ČR, na pitnou vodu ji mění jednotka WatiMin společnosti EuroClean.“

Obě zařízení se propojila v laboratořích UCEEB v Buštěhradu. Čeští vědci pak vyvinuli ještě zmenšenou verzi MAGDA (Mobile Autonomous Water Generator from Desert Air), která vyprodukuje zhruba 10 litrů vody denně a v pouštním prostředí se může stát nouzovým zdrojem pitné vody. Na vylepšení tohoto mobilního systému spolupracovali vědci s Armádou ČR, aby vyhovoval také armádním či humanitárním účelům.

Po předvedení na výstavě v Dubaji, kde systém S.A.W.E.R. zavlažoval zahradu vysázenou v písku kolem českého pavilonu, celosvětový zájem o něj potvrzuje, že i ze začátku zdánlivě bláznivý nápad může nakonec přinést řešení prospěšné mnoha lidem, a být důkazem, že pro lepší budoucnost planety najdeme inspiraci všude kolem nás.

Premiéru dvanáctého příběhu z cyklu Zelený hrdina sledujte 21. listopadu ve Snídani s Novou. Další informace nabídne 22. listopadu pořad Víkend. Více se dozvíte na stránce kb.cz/zelenyhrdina a webu TN.cz

Komerční článek
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz