Zahraničí

Raketu měli do Polska vypálit Ukrajinci. Vinu ale nese Moskva, tvrdí NATO

Dva lidé zemřeli v úterý v Polsku během výbuchu na východě země. Podle prvotních informací explozi měly způsobit dvě zbloudilé ruské střely. Rusko ale popřelo, že by útočilo na cíle u ukrajinsko-polské hranice, a toto tvrzení nakonec podpořilo i NATO. Podle předběžných zjištění totiž explozi způsobila střela ukrajinské protivzdušné obrany, která byla namířená proti ruské raketě.

To, že na polské farmě v Przewodówě u ukrajinských hranic zabil výbuch sušičky obilí po zásahu raketou dva lidi, polské úřady oficiálně potvrdily v úterý pozdě večer. Podle prvotních zpráv se mělo jednat o zbloudilou ruskou střelu, ve středu ale americký prezident Joe Biden uvedl, že ji zřejmě vypálili Ukrajinci.

To později potvrdil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ukrajinská armáda pravděpodobně při snaze sestřelit ruskou raketu svou protivzdušnou obranou zasáhla území Polska. "Dovolte mi zdůraznit, že to není vina Ukrajiny," prohlásil Stoltenberg. "Rusko nese odpovědnost za to, co se stalo v Polsku, protože je to přímý důsledek probíhající války a včerejší (úterní) vlny útoků Ruska na Ukrajině," citovala jej agentura Reuters.

​I polský prezident Andrzej Duda na středeční tiskové konferenci řekl, že vina je zcela na straně Ruska. Nic podle něj nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o úmyslný útok na polské území a byla to pravděpodobně nehoda, píše web wiadomosci.gazeta.pl.

Související obsah

Premiér Mateusz Morawiecki na to konto oznámil, že článek 4 Severoatlantické smlouvy, který řeší situace, kdy se členský stát NATO cítí být v ohrožení, aktivován nebude. "Nyní se zdá, že toto opatření nebudeme muset použít," řekl Morawiecki. Ujistil, že polská vláda je neustále v kontaktu se všemi službami NATO, s nimiž shromažduje důkazy.

Po vyjádření Dudy a Bidena ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla: "Můj včerejší tweet je stále platný a není v něm jediné lživé slovo. Není podstatné, čí raketa protivzdušné obrany ruské výroby spadla v Polsku. Odpovědné za smrt dvou Poláků je Rusko, které napadlo Ukrajinu a už 266. den vraždí civilisty a ničí majetek s cílem podrobení Ukrajinců. To se nikdy nestane!"

Původně totiž Černochová napsala, že ministerstvo vyhodnocuje "prokázaný dopad ruských raket na polské území".

Zprávy o tom, že v Polsku zabila raketa dva lidi, se objevily v úterý odpoledne. Vše v tu chvíli naznačovalo výraznou eskalaci probíhající války, protože bylo zasaženo území Severoatlantické aliance. Ruské ministerstvo obrany reagovalo okamžitě a zprávy označilo za provokaci. "Nebyly provedeny žádné útoky na cíle poblíž ukrajinsko-polské státní hranice ruskými prostředky ničení. Úlomky na místě nemají nic společného s ruskými zbraněmi," citovala ho agentura TASS.

První zprávy o výbuchu rakety vyvolaly okamžité reakce na sociálních sítích:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz