Zahraničí

Pádem Chersonu to nekončí. Putinovi hrozí další drtivá porážka, tvrdí experti

Pádem Chersonu to nekončí. Putinovi hrozí další drtivá porážka, tvrdí experti
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ukrajinská armáda slaví osvobozením správního centra Chersonské oblasti další úspěch. Podle expertů se jedná o významné vítězství, a to hned z několika důvodů. Další kroky by navíc mohly být pro Putina zdrcující. Jeho armáda totiž ústup z Chersonu nezvládla a ztráty jsou prý mnohem vyšší, než Rusko přiznává.

Ukrajina dosáhla osvobozením Chersonu velkolepého úspěchu. Shodují se na tom bezpečnostní experti Michal Smetana a Lukáš Visingr, kteří čtenářům TN.cz popsali, jaký význam osvobození Chersonu má a i jaký je možný další vývoj.

Podle Smetany se tím, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit dlouho okupovaný Cherson, pro Rusko zavřela potenciální možnost postupu na města Mykolajiv a Oděsu. "Ruská armáda tak ztratila důležité předmostí na západním břehu Dněpru, které již pravděpodobně nebude schopna znovu získat," míní analytik.

S tím souhlasí i Visingr. Podle něj je postup Ukrajinců důležitý i z ekonomického hlediska, protože Cherson je velmi důležitou zemědělskou oblastí. Údajně je porážka v Chersonu pro Rusy i symbolicko-politickou katastrofou. "Když provedli anexi, říkali, že Rusko je tady navždy. Teď se ukázalo, že navždy v Rusku trvá jen několik dní," vysvětluje Visingr.

Související obsah

Rusové utrpěli obrovské ztráty

Podle Visingra je několik možností, kam se boje přesunou. "Je možné, že ruská armáda nasadí své síly jinde. Mohl by se třeba obnovit tlak na Donbasu. Jednotky by ale potřebovaly odpočinek. Rusové utrpěli obrovské ztráty, a to, že říkají opak, je pohádka," dodává.

Přesun Rusů na jinou frontu ve svém pondělním hlášení předpokládá i Institut pro studium války. Podle něj Putin umožnil opuštění Chersonu jen pod podmínkou, že vojáci budou využiti k ovládnutí celé Doněcké oblasti.

Ústup přes řeku Dněpr údajně ruská armáda nezvládla. "Když se provádí takový ústup, vzadu musí zůstat jednotky, které to kryjí. Rusové tam ale pravděpodobně nechali nově mobilizované vojáky, kteří se pod tlakem ukrajinské armády složili," vysvětluje Visingr.

Související obsah

Blíží se rozhodující fáze

Po osvobození Chersonu je Ukrajina schopna uvolnit část svých sil a podle Smetany je může poslat na jiné části fronty. Ukrajinci tak mohou posílit své jednotky na několika místech. "Nabízí se nyní rovněž možnost otevřít další směr ukrajinské ofenzivy, například směrem na město Melitopol v Záporožské oblasti," míní Smetana.

Podle Visingra se dá očekávat, že Ukrajinci začnou pálit na Krym. Raketomety HIMARS tam totiž z Chersonu dostřelí. Ve hře je i odstřižení Krymu od pozemního koridoru. "Pokud by Ukrajinci provedli takový výpad, mohli by přetnout a odříznout Krym," dodává.

Na tom se shodují i zahraniční odborníci. Nepřímo to potvrzuje například bývalý velitel vojsk NATO v Evropě Ben Hodges. Podle něj ukrajinská armáda do ledna osvobodí Mariupol a Melitopol. "Poté začne rozhodující fáze tažení… osvobozování Krymu," tvrdí.

Pokud budou Ukrajinci takto postupovat i nadále, podle Visingra Rusy skutečně vytlačí. "Letos válka pravděpodobně neskončí, ale v první polovině příštího roku je to reálné," hodnotí expert. Když Ukrajinci způsobí Rusům ještě alespoň dvě podobné porážky, ruská armáda se podle Visingra zhroutí.

Z Kremlu unikly přísně tajné zprávy. Putin trpí nevyléčitelnou chorobou:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz