Domácí

Advent se blíží. Po dvou letech budou trhy bez koronavirových omezení

Už příští týden začíná advent. Ten v minulých dvou letech značně poznamenala koronavirová omezení. Ta se týkala i oblíbených trhů, které úřady zakázaly. Letos by se už náměstí měla opět zaplnit. Některé radnice ale kvůli drahým energiím budou šetřit na osvětlení.

Olomoucké náměstí je jedním z těch, kam se po dvou letech v plné parádě vrátí vánoční atmosféra. Už teď tam vyrůstají stánky, připravuje se vánoční strom. A lidé se těší, že si advent užijí. "Určitě půjdeme i na náměstí, abychom se podívali na trhy," měl jasno jeden z dotázaných.

To jinde, jako třeba ve Zlíně, advent a trhy nic nepřipomíná. Vedení města ale tvrdí, že do příštího víkendu bude vánoční atmosféra i tam. "Máme je ve standardním režimu tak, jak bývalo před covidovou dobou, tzn. začínáme první adventní neděli," uvedl primátor Zlína Jiří Korec (ANO).

Související obsah

Vánoční trhy v centru Pardubic začínají 26. listopadu. Na Pernštejnském náměstí bude 30 stánků. To v Holešově na Kroměřížsku se rozhodli na advent nečekat. Svařák za 50 korun, nebo punč s rumem za 40 jsou k mání už teď.

V Přerově už radní dopřáli vánoční osvětlení obyvatelům města. Výzdoba svítí naplno. "Letos nijak šetřit nebudeme. Bude to ve stejném režimu jako v předchozích letech. Přerované se mohou těšit na 70 koncertů a vystoupení," přiblížila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Šetřit na osvětlení nebudou ani v Českých Budějovicích. "My jsme více méně na obdobných cenách jako v předchozích letech a město České Budějovice má do konce roku zafixované ceny energie," uvedla jednatelka Lenka Střítecká.

Ve Zlíně se v úterý vánoční výzdoba instalovala na náměstí. V některých částech města se na ní ale bude šetřit. "Řešíme různé časovače, aby to nesvítilo v dobách, kdy to nedává smysl," doplnil Korec. Šetřit bude třeba i Vsetín. Vánoční výzdobu tam zredukují o pětinu.

ls, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz