Zajímavosti

Kam vyrazit příští rok na dovolenou? SEZNAM nejlepších destinací

Kam vyrazit příští rok na dovolenou? SEZNAM nejlepších destinací
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Letošní rok se pomalu chýlí ke konci a řada lidí už plánuje letní dovolenou. Cestovatelský portál Lonely Planet vydal přehled zemí, které stojí za to v roce 2023 navštívit. Na své si přijdou milovníci kulinářských zážitků i ti, kteří si chtějí odpočinout.

Pokud už začínáte uvažovat, kam příští rok vyrazíte na dovolenou, pomoci by mohl nový žebříček cestovatelského portálu Lonely Planet. Ten zveřejnil seznam nejlepších destinací pro rok 2023. Přehled je však tentokrát v jiném formátu, než tomu bylo v minulých letech.

Namísto jednoduchého seznamu jsou nejlepší destinace rozděleny do několika kategorií. A na své si přijde opravdu každý. Kompletní přehled naleznete zde.

Související obsah

"Letos jsme chtěli vyzkoušet něco nového a chtěli jsme odrážet způsob, jakým jsme viděli lidi hledat cesty, které byly nejen o dané destinaci, ale také o zážitku," citoval portál CNN výkonnou redaktorku Lonely Planet a viceprezidentku společnosti Nityu Chambersovou.

Kulinářské zážitky

Pokud milujete jídlo a rádi poznáváte nové chutě, pak je pro vás město Lima přímo dělané. Podniky v Peru se totiž už řadu let prosazují na seznamu 50 nejlepších světových restaurací.

Pokud je však pro vás Peru příliš z ruky, můžete vyrazit do Itálie. Odborníci z Lonely Planet doporučují město Ubrie. Ochutnat můžete nejen dobré víno, ale třeba i lanýže.

Míst, kam se vydat za kulinářskými zážitky, je však daleko více. Experti vyzdvihli také například město Fukuoka v Japonsku, Kuala Lumpur v Malajsii, Montevideo v Uruguayi nebo region Jižní Afrika.

Nejlepší destinace pro rok 2023, kam se vydat za jídlem
Lima, Peru
Umbrie, Itálie
Fukuoka, Japonsko
Kuala Lumpur, Malajsie
Montevideo, Uruguay
Jižní Afrika

Cestování

Jestliže razíte heslo, že už samotná cesta je cíl, budou se vám následující tipy líbit. Pokud se rádi touláte po různých místech a poznáváte nové destinace, pak jistě nepohrdnete výletem do Zambie, kde můžete navštívit například Viktoriiny vodopády. Ty jsou na seznamu světového dědictví UNESCO.

Související obsah

Dobrodruzi se mohou vydat na poznávací cestu vlakem z tureckého Istanbulu až do bulharské Sofie či objevovat krásy parků v Kolumbii. Za návštěvu rozhodně stojí také Nové Skotsko v Kanadě, Bhútán či západní Austrálie.

Nejlepší destinace pro rok 2023 na cestování
Nové Skotsko, Kanada
Bhútán
Národní park Tayrona, Kolumbie
cesta vlakem z tureckého Istanbulu do bulharské Sofie
západní Austrálie
Zambie

Odpočinek

Řada lidí si však na dovolenou plánuje jet odpočinout. Právě oblasti, jako je Jamajka nebo Dominika v Karibiku, jsou podle Lonely Planet těmi pravými místy pro relaxaci. V Evropě se lidé mohou vydat například na Maltu či do Řecka, které jsou také jako dělané k načerpání energie.

Nejlepší destinace pro rok 2023 na relaxaci
Dominika
Chalkidiki, Řecko
Jamajka
Jordánsko
Malta
Raja Ampat, Indonésie

Cestovat se dá i v těhotenství. Podívejte se, co poradili odborníci v pořadu Experti na cestách:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz